Očekává se, že se ve Štrasburku ve dnech 5. a 6. května 2022 sejde kolem 1 000 účastníků sociální ekonomiky na konferenci „Sociální ekonomika, budoucnost Evropy“. Několik setkání nabídne tematické vstupy a příležitosti pro výměnu zkušeností a osvědčených postupů. Akce bude příležitostí k diskusi o tom, jakou roli by měla hrát sociální ekonomika pro budoucnost Evropské unie na základě akčního plánu Evropské komise pro sociální ekonomiku.
Registrace je možná na webu https://live.eventtia.com/en/economiesocialefutureen
Macron představil svou ambiciózní vizi zemědělství ve Francii, která bude realizována během jeho druhého prezidentského mandátu. Jeho plány se skládají ze čtyř hlavních pilířů: generační obměna; „třetí zemědělská revoluce“ vyznačující se používáním průlomových technologií; ekologické plánování a dodržování závazků Francie v oblasti klimatu; a provádění svého národního plánu pro reformovanou společnou zemědělskou politiku (SZP), která by měla běžet od roku 2023.
Očekává se, že Macron podnikne kroky v řadě problémů. Patří mezi ně posílení plánu rostlinných bílkovin a zákona Egalim 2∗, který chrání příjmy zemědělců, implementace takzvaných „zrcadlových doložek“ pro zemědělské dovozy a potravinové poukázky pro domácnosti s nízkými příjmy.
- Farmář uzavře s přímým kupujícím (zpracovatelský průmysl, obchodník atd.) víceletou smlouvu (minimálně na 3 roky) s cenou, která pokryje minimálně výrobní náklady. Tato cena je indexována podle vývoje těchto výrobních nákladů.
- Výše uvedený kupující jedná s distributorem (velké prodejny, supermarkety atd.) o ceně za nákup jeho výrobku distributorem. Náklady na zemědělské suroviny budou prezentovány transparentním způsobem a jsou nesmlouvavé. Zpracovatel navíc musí všem distributorům prezentovat stejnou cenu.
- Na konci těchto jednání distributor transparentně pro spotřebitele stanoví cenu pro spotřebitele, přičemž zachová zisk farmáře.
- To zlepšuje znalost spotřebitele o původu produktů. V případě sporu může sporová komise při Ministerstvu zemědělství a potravinářství přijmout závazná opatření, jako je dočasné uložení kupní ceny.
EGAlim 2 má navazovat na EGAlim, jež platí od roku 2018, , který zejména řešil propagační aktivity v maloobchodě a zvýšil práh pro opětovný prodej se ztrátou zemědělských produktů, aby čelil cenové válce se supermarkety.