Ohlašování vyšší moci: zjednodušení pro sucho a příručka se stručným postupem podání formulářů Ohlášení vyšší moci

Zjednodušení administrativy: sucho už zemědělci nemusí dokládat individuálním potvrzením od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ)

Ministerstvo zemědělství zjednodušilo administrativu pro zemědělce při dokládání zásahu vyšší moci – sucha. Na díly půdních bloků zasažených suchem je nyní, a to i se zpětnou platností po podání žádosti, možné podat Státnímu zemědělskému intervenčnímu fondu (SZIF) pouze ohlášení zásahu vyšší moci. Není už nutné individuálně dokládat potvrzení od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Žadatelé o dotace poskytované podle Strategického plánu společné zemědělské politiky a dobíhajících víceletých závazků Programu rozvoje venkova už nemusí dokládat sucho individuálně zpracovanými mapami. Kvůli výskytu sucha v některých částech České republiky zajistilo Ministerstvo zemědělství mapy od ČHMÚ centrálně. Při posuzování, že žadatel objektivně nemohl kvůli suchu splnit podmínky dotací (např. vzejití porostu úhoru, nebo při zatravňování), SZIF tuto skutečnost z map ověří.
Podle zákona o zemědělství je zásah vyšší moci nutné hlásit v termínu do 15 dnů, kdy je tak žadatel schopen učinit, a to elektronicky přes Portál farmáře SZIF, prostřednictvím Formuláře pro podání Ohlášení vyšší moci s předtiskem v evidenci využití půdy podle uživatelských vztahů (LPIS).

Zdroj: Ministerstvo zemědělství


Příručka a stručný postup podání formulářů
Ohlášení vyšší moci – výjimečných okolností na PF
SZIF pro opatření v rámci JŽ 2023+

Tato příručka představuje návod pro žadatele na přípravu ohlášení vyšší moci a jeho odeslání pomocí aplikace na Portálu farmáře SZIF pro opatření v rámci Jednotné žádosti podávaných od roku 2023.

Ohlášení vyšší moci – výjimečných okolností je možné podat dvěma způsoby:

1. Vyšší moci na plochu s předtiskem 2023+
Tento způsob podání je pouze pro ohlášení vyšší moci týkající se porušení podmínek vztahujících se k ploše. Žadatel si připraví data pro ohlášení vyšší moci v aplikaci LPIS, na níž odkazuje Portál farmáře SZIF.
Na Portálu farmáře následně žadatel vygeneruje formulář ohlášení vyšší moci s daty připravenými v aplikaci LPIS pro přípravu ohlášení vyšší moci. Formulář pak spolu s případnými přílohami prostřednictvím Portálu farmáře podá na SZIF.
V případě ohlášení vyšší moci pro opatření Malý zemědělec nebo Celofaremní ekoplatba bude v aplikaci v LPIS podáváno prostřednictvím deklarace zemědělské půdy. Do formuláře ohlášení vyšší moci se již natáhne opatření Malý zemědělec nebo Celofaremní ekoplatba.

2. Vyšší moci bez předtisku 2023+ (postup na straně 7)
Tento způsob podání je pouze pro ohlášení vyšší moci týkající porušení podmínek mimo plochu:

 nesplnění minimální produkce ovoce, škrobu, zeleniny
 nahodilé zničení hospodářských budov
 Nedodržení termínu doložení dokladu
 Příkrm zvířat na druhově bohatých pastvinách