Setkání v Rize naznačilo další vývoj evropského agrosektoru: Společné výzvy, lidský kapitál a energetická adaptace
Na dubnovém setkání v lotyšské Rize se sešli zástupci zemědělských institucí, organizací i podniků z různých zemí EU, aby sdíleli zkušenosti a vize týkající se budoucnosti evropského zemědělství. Výstupem byly konkrétní návrhy i inspirativní příklady řešení společných výzev, kterým agrosektor čelí.
Bezpečnost a rovné podmínky jako základ konkurenceschopnosti
V debatách silně rezonovala současná bezpečnostní situace v Evropě. Zemědělci z Pobaltí i dalších zemí poukazovali na důležitost obranyschopnosti, soběstačnosti a stabilních venkovských oblastí. Otevřeně se hovořilo i o nerovnoměrné distribuci zemědělských podpor mezi členskými státy EU, což zásadně ovlivňuje konkurenceschopnost jednotlivých zemědělců a podniků.
Generační obměna a měnící se pracovní kultura
Další zásadní téma představovala generační obměna. Účastníci upozorňovali, že s příchodem mladších zaměstnanců se mění pracovní návyky i očekávání. Odvětví bude muset investovat nejen do nových technologií, ale i do rozvoje lidského kapitálu, včetně měkkých dovedností, adaptability a celoživotního vzdělávání. Transformace bude závislá nejen na počasí, ale stále více i na požadavcích trhu – například objednávkách supermarketů.
Příklad dobré praxe z Lotyšska
Jako příklad funkční spolupráce byla vyzdvihnuta úzká koordinace mezi lotyšským ministerstvem zemědělství, platební agenturou a zemědělskými subjekty. Společně hledají řešení s přidanou hodnotou pro všechny – včetně sociálních nástrojů, jako je nezdaněný benefit do výše 750 € ročně na dopravu, ubytování či stravu zaměstnanců. Tyto benefity mají přispět ke snížení závislosti na sociálních dávkách a motivovat k legálnímu zaměstnání.
Investice do udržitelných chovů
Lotyšská společnost zabývající se chovem i výkrmem drůbeže představila svůj plán na úplný přechod z klecových chovů na bezklecové do roku 2027 – v návaznosti na požadavky spotřebitelů i maloobchodních řetězců, jako je LIDL, který ukončí prodej vajec z klecových chovů od ledna 2026.
Investice zahrnují výstavbu moderních hal s rekuperací vzduchu a napojením na bioplynovou stanici. Celkové náklady na novou halu dosáhnou 8 milionů €, přičemž cena vajec by měla vzrůst o 20–30 %. Společnost však předpokládá, že díky očekávaným úsporám a růstu efektivity se tato navýšení cen v budoucnosti sníží. Kromě dotačních titulů zvažuje společnost i veřejnou sbírku na financování nových hal.
Jedná se o velmi úspěšné podnikatele, kteří se dostali nejen do českých, ale i polských obchodních řetězců. Jejich vývoz tvoří 70%.
Finsko – neformální diskuze: Kompenzace za flexibilitu při spotřebě energie
Ve Finsku je zemědělský sektor podporován unikátním modelem, kde zemědělci získávají kompenzace za to, že využívají přebytečnou energii, která vzniká při výkyvech v přenosové síti způsobených například větrnými nebo solárními systémy. Tato přebytečná energie je farmářům posílána, čímž pomáhají stabilizovat síť. Za tuto flexibilitu obdrží kompenzace, které jim pomáhají pokrýt náklady na energii. Tento model, známý jako demand-side flexibility, nejen přispívá k stabilizaci sítě, ale také generuje dodatečné příjmy pro zemědělce.