Aktuálně mimo EU

Ministerstvo zemědělství spolu se Zastupitelským úřadem v Baku zvou české firmy k účasti na společné expozici na prestižním mezinárodním zemědělském veletrhu CASPIAN AGRO

5. 2. 2024

Veletrhu CASPIAN AGRO, který se letos uskuteční ve dnech 15. – 17. 5. 2024 v Baku (Ázerbájdžán), se mohou české firmy účastnit formou společného stánku podpořeného v rámci Projektu na podporu ekonomické diplomacie ze strany Ministerstva zemědělství.

Veletrh Caspian Agro je největším zemědělským veletrhem na Jižním Kavkaze, jedná se již o 17. ročník této úspěšné výstavy, která je navíc propojena s 29. ročníkem Mezinárodního potravinářského veletrhu InterFood Azerbaijan. V roce 2023 na veletrhu vystavovalo 318 společností z 24 států na ploše 13 522 m2. Akci navštívilo téměř 11 000 návštěvníků. Oficiálními partnery veletrhu jsou Ministerstvo zemědělství Ázerbájdžánu, Agentura pro rozvoj malých a středních podniků, AZPROMO nebo Food Safety Agency. Projekt je zacílen na podporu vstupu menších a střední zemědělských firem na ázerbájdžánský, jihokavkazský a středoasijský trh a umožní českým společnostem představit své produkty v daném regionu. Více informací k veletrhu na webu: https://caspianagro.az/.

Plánovaná česká expozice navazuje na loňskou úspěšnou účast, v rámci které se na veletrhu aktivně prezentovalo 7 českých společností.

Pro zájemce z řad českých podnikatelů zajistí Zastupitelský úřad Baku zázemí pro účast na společném českém stánku. Z prostředků projektu na podporu ekonomické diplomacie budou hrazeny společné výdaje (úhrada pronájmu výstavní plochy a registračního poplatku, dále pak úhrada stavby stánku a vybavení, reklamních polepů stánku, katalogů a dopravy v místě). Předpokládaná celková plocha stánku bude cca 40 m2. Firmy si samostatně hradí náklady spojené s fyzickou účastí na tomto veletrhu – cestovní náklady a ubytování zastupujících osob, dopravní a celní náklady na prezentované produkty a nadstandardní vybavení výstavního prostoru či individuální služby.

Vyplněnou přihlášku k účasti (viz. Příloha 1) ve společné expozici Ministerstva zemědělství a ZÚ Baku na veletrhu CASPIAN AGRO BAKU 2024 je nutno zaslat nejpozději do 15. 2. 2024 přímo ekonomickému úseku ZÚ Baku na email: klara.zeldova@mzv.gov.cz a v kopii zástupci Ministerstva zemědělství na email: lukas.hercik@mze.gov.cz; (mobil: +420 724 970 415). Veškeré informace budou současně zveřejněny na portálu eAgri a na stránkách ZÚ Baku.

 STÁHNOUT (doc, 24 kB)

Očekávaný růst spotřeby sýrů v Číně
2. 2. 2024
Konzumace sýrů nemá v Číně, s výjimkou některých tamějších národnostních menšin, silnou historickou tradici. Průměrná roční spotřeba sýrů v Číně je v současnosti stále na relativně nízké úrovni, kdy různé zdroje uvádějí spotřebu od 0,2-0,4 kg na osobu.
Srbsko plánuje vývoz jablek na čínský trh
2. 2. 2024
V Srbsku se ročně vyprodukuje kolem 500 tis. tun jablek, ze kterých jde na vývoz 180 – 200 tis. tun. V roce 2023 však byla z důvodu jarních mrazů roční úroda jablek nižší o 35 %.
California food safety act: krok k přiblížení USA ke standardům EU
2. 2. 2024
V říjnu roku 2023 přijal stát Kalifornie zákon s očekávaným vlivem na potravinářský průmysl nejen ve Spojených státech, ale také s potenciálním globálním dopadem.
Úrokové sazby kanadské centrální banky (možná naposledy) zachovány
2. 2. 2024
Kanadská centrální banka (Bank of Canada) ponechala úrokové sazby na úrovni 5 %. Hlavním důvodem je stále vysoká inflace, která i přes postupný pokles během loňského roku, dosáhla v prosinci hodnoty 3,4 %.
Kazašská vláda vyčlenila finance na posílení jejich veterinární služby
2. 2. 2024
Vláda Republiky Kazachstán vyčlenila 3,8 mld KZ tenge, což je v přepočtu 7,6 mil. €, ze státních rezerv na posílení veterinární služby v zemi.
Entobel otevírá ve Vietnamu největší asijskou farmu na hmyzí proteiny
2. 2. 2024
Biotechnologická společnost Entobel se sídlem v Singapuru otevřela ve Vietnamu nový závod na výrobu hmyzích proteinů, který je podle ní největší svého druhu v Asii.
Ukončení kontrol některého zboží mezi Británií a Severním Irskem
2. 2. 2024
Britská vláda plánuje ukončit kontroly pro zboží pohybující se mezi Velkou Británií a Severním Irskem v rámci interního obchodního systému. To vyplývá z plánů na změnu současné legislativy.
Publikace OECD – Problematika plastů a související úloha obchodních politik při podpoře cirkulární ekonomiky
2. 2. 2024
V závěru loňského roku vydala OECD případovou studii , která se věnovala problematice plastů a související úloze obchodních politik při podpoře oběhového hospodářství.