Nový čínský standard pro sušené mléko a modifikované sušené mléko
Dne 12. března 2024 zveřejnila čínská Národní zdravotní komise společně se Státní správou pro tržní regulaci 47 nových a revidovaných národních standardů potravinové bezpečnosti. Řadí se mezi ně i národní standard pro sušené mléko a modifikované sušené mléko, který nese kódové označení GB19644-2024 a představuje revizi standardu z roku 2010.
Standard se týká sušeného mléka (plnotučného, polotučného, odstředěného) a modifikovaného mléka. Vstup nového standardu v platnost je stanoven na 8. února 2025 a bude se vztahovat na všechny produkty prodávané na čínském trhu, tedy i na ty z dovozu. Původní standard ošetřoval pouze mléko kravské a kozí (někdy z čínštiny překládané i jako ovčí), nová verze zahrnuje i mléko velbloudí, jačí, oslí a kobylí, přičemž s výjimkou produktů z kravského mléka musí být druh mléka uveden na etiketě. Došlo ke změně definice modifikovaného sušeného mléka, kdy se musí jednat o produkt s obsahem sušiny z hlavní ingredience ne menším než 70 %.
Anglický překlad standardu vyhotovený americkým ministerstvem zemědělství je dostupný pod tímto odkazem.
Workshop o migrujících a sezónních pracovnících: 10. dubna se Geopa zúčastnila workshopu SafeHabitus v Evropském hospodářském a sociálním výboru. V rámci technické diskuse Christien Miroir (expert z Boerenbond) představil výzvy a příležitosti, kterým čelí vlámští farmáři při zaměstnávání sezónních pracovníků. Kromě toho předseda Lechner představil hlavní názory Geopy na toto téma v panelu moderovaném Andreasem Thurnerem, vedoucím EU a mezinárodních vztahů člena Geopy, LKÖ a člena EHSV. Konstruktivní návrhy Geopa kontrastovaly s návrhy jiných stran (odborů, nevládních organizací), které se zaměřovaly na obhajobu posílení sociální podmíněnosti SZP. Na druhé straně Komise oznámila, že navzdory nedávným žádostem některých členských států nebude sociální podmíněnost ze SZP odstraněna. Tisková zpráva o akci je k dispozici zde GEOPA(24)01201 . Podrobnosti o akci jsou k dispozici zde .
Nový migrační pakt: tento týden bylo dosaženo konečné dohody o novém evropském migračním paktu. Důležité je, že zatímco většina ustanovení se zaměřuje na pravidla pro přijímání a azyl, pakt zahrnuje nový soubor partnerství pro talenty, která se v současnosti rozvíjejí s asijskými a severoafrickými zeměmi. Cílem partnerství je sladit potřeby pracovních sil v Evropě s kandidáty ze zemí mimo EU. Partnerství doprovází úplná implementace EU Talent Pool (dosud v pilotní fázi), jehož cílem je poskytnout evropskou online platformu pro nábor migrantů.