Níže si můžete přečíst tiskovou zprávu MPSV k upřesnění prominutí pojistného za zaměstnavatele v měsících červen – srpen 2020.
Toto prominutí má svá specifika. Odklad pojistného do října 2020 se týká všech ostatních, kteří budou mít o odklad zájem a nesplňují podmínky prominutí pojistného (velké firmy nad 50 zaměstnanců, firmy s významným propouštěním a pod.).
Vláda na dnešním jednání schválila návrh Ministerstva práce a sociálních věcí na další finanční pomoc firmám. Jedná se o tzv. režim C programu Antivirus, tedy odpuštění plateb odvodů za sociální pojištění pro firmy do 50 zaměstnanců. Cílem opatření je zmírnit ekonomické dopady epidemie nemoci COVID-19 na zaměstnavatele a zejména na zaměstnanost. Jde o další cílenou podporu za účelem zachování maximálního počtu pracovních míst. Opatření je zaměřeno na široký segment přibližně 88 % zaměstnavatelů a zhruba 1,4 milionu jejich zaměstnanců.
Návrh zákona o sociálním pojištění promíjí tu část pojistného na sociální zabezpečení, které platí zaměstnavatelé. Celkově jde o 24,8 % z úhrnu příjmů jejich zaměstnanců za měsíce červen, červenec a srpen. Proces bude administrativně velmi snadný. Zaměstnavatelé nebudou předkládat žádost, ale v měsíčním výkazu pouze oznámí OSSZ snížení vyměřovacího základu a zaplatí snížené pojistné.
Předpokládaný dopad na státní rozpočet je ve výši maximálně 4,5 mld. Kč měsíčně, tedy celkem za tři měsíce fungování programu maximálně 13,5 mld. Kč. Nárok na prominutí pojistného mají zaměstnavatelé splňující dvě základní podmínky. První podmínkou je, že zaměstnávají nejvýše 50 zaměstnanců v pracovním poměru, kteří jsou účastni nemocenského pojištění. Počet zaměstnanců se zjišťuje k poslednímu dni v měsíci březnu. Druhou podmínkou je, že zaměstnavatel nepropustí více než 10 % zaměstnanců a zároveň udrží 90 % objemu mezd jako v březnu 2020. Podmínky na prominutí pojistného se budou posuzovat v každém měsíci zvlášť:
• Počet zaměstnanců v pracovním poměru k poslednímu dni měsíce, za který se uplatňuje sleva, není nižší o více než 10 % v porovnání s březnem 2020.
• Součet vyměřovacích základů, tedy objem mezd, pro odvod pojistného za konkrétní měsíc není nižší o více než 10 % v porovnání s březnem 2020.
Zaměstnavatel také musí pro získání nároku na prominutí pojistného zaplatit včas pojistné za zaměstnance a nemůže čerpat v příslušném kalendářním měsíci prostředky z programu Antivirus v režimu B, tedy překážek v práci na straně zaměstnavatele.
Návrh zákona nyní projedná Sněmovna i Senát ve stavu legislativní nouze a po podpisu prezidenta republiky bude zákon účinný dnem jeho vyhlášení.
Tiskové oddělení MPSV
Dále bude zrušena možnost úhrady pojistného v hotovosti na pokladnách OSSZ, neboť 99,8 % všech plateb pojistného již probíhá bezhotovostně. Provoz pokladen je tedy z hlediska nároků na lidské zdroje a zajištění bezpečnosti nákladný a neefektivní. Osobní kontakt na pokladnách je v současné době spojen i se zdravotními riziky.
Nárok na ošetřovné Až do 30. června zůstane zachován nárok na ošetřovné všem rodičům, kteří z objektivních důvodů nemohou dát dítě do školy či školky. Mezi takové důvody patří například zdravotní rizika (dítě náchylné k nemocem, alergické nebo žije ve společné domácnosti s někým z rizikové skupiny apod.). Jde také o situace, kdy je nedostatečná kapacita, krátká provozní doba ve školních skupinách atd.
Tiskové oddělení MPSV