ČÍNA – Důvěra čínských spotřebitelů v importované potraviny dále oslabuje. Proč? No přeci koronavirus a sociální média.

Čínské úřady odhalily stopy koronaviru na mléčných jujube, které sice byly vyrobeny v Číně, ale jako surovina byla použita sušená syrovátka ze stejného zdroje na Ukrajině jako v případě kontaminované zmrzliny zachycené v polovině ledna.

Na konci ledna pak úřady detekovaly stopy koronaviru přímo na zásilce sušené syrovátky dovezené z Ukrajiny, která však nevstoupila na čínský trh. Čínští spotřebitelé v jedenácti provinciích si však kontaminované mléčné jujube již zakoupili a museli být otestováni. Podle čínských úřadů se nikdo touto cestou v Číně doposud nenakazil a samy zdůrazňují, že riziko nákazy potravinami je minimální, u importovaných potravin je však třeba věnovat pozornost správnému zacházení, jejich původu a dokladům o karanténě a dezinfekci.

Stejně jako u jiných případů kontaminace importovaných potravin byla těmito incidenty silně otřesena důvěra čínských spotřebitelů v zahraniční mléčné produkty. Na pultech některých čínských supermarketů ubývá mléčných produktů z dovozu a začínají být upřednostňováni domácí výrobci. Domácí produkce však nemůže nahradit výpadky na straně dovozu, protože přísná protiepidemická opatření v Číně komplikují logistiku a čerstvé mléko se často nedostává včas do zpracovatelských závodů.
Na čínské sociální síti Weibo posbírala zpráva o nálezu kontaminovaných mléčných jujube 350 milionů zhlédnutí a téměř deset tisíc komentářů. Podobné zprávy v médiích silně ovlivňují nákupní návyky Číňanů, kteří se v současnosti raději snaží zahraničním potravinám vyhýbat. Jeden influencer na svém profilu například napsal: „Nejprve mořské plody, pak třešně a teď mléčné výrobky. Strašné. Člověk nemůže sáhnout po ničem z dovozu.“ I média se již snaží tuto paniku mírnit tím, že zveřejňují články, ve kterých odpovídají na časté dotazy spotřebitelů a zdůrazňují, že pozitivní nález na potravinách není tak závažný jako u člověka.

 

Zdroj:

Zahraniční zajímavosti MZe