Dotace do amerického zemědělského sektoru pod drobnohledem
V rámci jednání Zemědělského výboru Světové obchodní organizace (WTO) řada členů vyjádřila znepokojení nad výší finanční podpory, kterou se administrativa prezidenta Trumpa snaží zmírnit dopady pandemie koronaviru na domácí zemědělství. Za letošní rok se podle podkladů kanadské delegace jedná o 37,2 mld. USD (cca 865 mld. Kč), což dle výpočtu činí cca 36,2 % čistého zisku v sektoru, který je pro rok 2020 odhadnut na 102,7 mld. USD. V Kongresu se zároveň intenzivně jedná o dalším podpůrném balíčku, jehož součástí je i dalších 14 mld. USD do zemědělství. Jeho schválení ještě před přerušením jednání vzhledem k nadcházejícím volbám je nejisté.
Američtí farmáři podporují mezinárodní obchodní systém v rámci WTO
Uskupení 62 vlivných lobbystických zemědělských organizací se podepsalo pod prohlášení, kterým podporuje členství USA ve Světové obchodní organizaci. Prezident Trump fungování WTO dlouhodobě kritizuje a vyhrožuje vystoupením USA. V textu signatáři akcentují pozitivní aspekty fungování mezinárodních obchodních pravidel a vyzývají americkou federální vládu k aktivní roli při jednání o nutných reformách. Dle textu pouze fungující mezinárodní pravidla zajistí konkurenceschopnost americkému zemědělství a rovné obchodní podmínky pro všechny členy.
Text prohlášení lze najít na tomto odkazu.
Kvalita ročníku 2020 kalifornských vín je silně ohrožena
Kouř z lesních požárů, které zuří po celém Západním pobřeží – v Kalifornii, Oregonu i Washingtonu, bude mít velmi pravděpodobně negativní dopad na kvalitu hroznů z místních vinic. Ve třech z posledních pěti let zasáhly lesní požáry i přímo vinice (mezi nimi i známé viniční oblasti Napa Valley a Sonoma) a napáchaly určité škody. Vinice ale přeci jen neposkytují postupujícím plamenům dostatek paliva jako například suché lesní porosty. Letos část pěstitelů přistoupila k předčasné sklizni, aby předešli zasažení hroznů kouřem a popelem. Celkové škody budou známy až po dokončení sklizně a zpracování hroznů, ale pokud se k tomu ještě přičtou ztráty z prodejů spojené s COVID-19, vinaři nebudou na ročník 2020 vzpomínat v dobrém.
Herbicidy atrazin, propazin a simazin byly shledány jako bezpečné
Americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) v pátek 18. září vydala výsledky interního přezkumu, kterým shledala výše uvedené pesticidy jako nadále bezpečné pro použití v zemědělské praxi. Jedná se o přezkumný proces, zda uvedené herbicidy odpovídají aktuálně platné legislativě a nárokům na životní prostředí. Nyní budou výsledky publikovány ve Federálním registru (soubor zákonných předpisů federální vlády) se lhůtou 60 dní pro případné komentáře. Na jejich základě pak bude přijat finální výsledek přezkumu.
Atrazin je druhý nejpoužívanější herbicid po glyfosátu známém pod obchodní značkou Roundup. Použití atrazinu v EU je od roku 2004 zakázáno primárně z důvodu kontaminace podzemních vod. Podle dostupných informací může atrazin působit jako endokrinní disruptor u některých druhů obojživelníků. Podobně propazin a simazin nejsou pro použití v EU schváleny.
Dokument interního přezkumu u atrazinu lze nalézt na tomto odkazu.