Aktuality nejen EU

BOSNA A HERCEGOVINA – zemědělci chtějí blokovat hraniční přechody

Jak uvedl portál „e-Kapija“ rozhořčení a nespokojení zemědělci v Bosně a Hercegovině chtějí, pokud vláda co nejdříve nezavede dodatečné poplatky na dovoz chlazeného a mraženého vepřového a hovězího masa, dne 4. května zablokovat všechny hraniční přechody pro nákladní dopravu v zemi. Dovoz levného masa způsobuje komplikace místním zemědělcům, kteří nemohou prodat svoji produkci, protože cena masa z dovozu je mnohdy výrazně nižší, než jsou jejich výrobní náklady. Hovězí a vepřové maso se do Bosny a Hercegoviny dováží téměř výhradně ze zemí EU, mezi největší dovozce patří Nizozemí, Polsko, Německo či Maďarsko. Česká republika do Bosny a Hercegoviny vyváží především živý skot a tak by případné prosazení požadavků bosensko-hercegovských zemědělců na zavedení dodatečných poplatků na dovoz masa nemělo mít větší dopady na české firmy.  

Zdroj: MZe


31.5.2021 by měla být dokončena politická dohoda na Radě, následně portugalské předsednictví plánuje supertrialog, který předběžně plánují na druhou polovinu května.Následně dohoda předá Evropskému parlamentu k finálnímu schválení. Konečné oficiální schválení dohody EP(během plenárního zasedání) a ER by pak vycházelo na září či říjnu 2021, tj. již za slovinského předsednictví.


Francouzští zemědělci protestovali proti podpoře primárně ekologického zemědělství a budování a ochraně krajinných prvků, kritizují připravovaná eko-schémata

Francouzští zemědělci demonstrovali dne 02/04/2021 ve 12 departmentech před regionálními úřady proti reformě Společné zemědělské politiky (SZP). Zemědělci, kteří jako motto svých protestů zvolili heslo „Francie, chceš si udržet zemědělce?“ 

Více informací zde.


JAPONSKO – K ekologizaci hospodářství v Japonsku pomůže výrobce včelařských potřeb

Japonské firmy se v poslední době začaly ve větší míře věnovat dopadu svého podnikání na životní prostředí. Tento trend se projevil poté, co předseda vlády Jošihide Suga stanovil do roku 2050 cíl snížit skleníkové plyny na nulu a stát se uhlíkově neutrální společností.

Například firma Akitaya Honten, nejstarší včelařský velkoobchod v Japonsku, chce přispět k cílům udržitelného rozvoje opylováním rostlin a případným rozšířením zeleně ve městech. Firma zahájila prodej včelařských startovacích sad v hodnotě 1,2 mil jenů (cca 240 tis Kč), která zahrnuje roj včel, včelín, včelařské vybavení, poplatky za školení a ubytování pro dva zaměstnance. Pětidenní školení se koná na jaře a na podzim v prefektuře Gifu, kde se firma Akitaya Honten nachází. Tato prefektura je mimochodem považována za kolébku moderního včelařství v Japonsku. Ve svém projektu se firma zaměřuje na zákazníky, kteří již mají se včelařením zkušenosti. Včelaření v centru má města přece jen svá specifika.

Úly se umisťují na střechy budov, do nevyužívaných továren a skladů nebo na automobilové testovací dráhy. Můžeme je nalézt například v luxusní Tokijské čtvrti Ginza nebo v centru Ósaky. V prvním roce má společnost v úmyslu představit svou nabídku padesáti firmám zejména v Tokiu s cílem rozšířit služby na celostátní úroveň.

Zdroj: MZe