**EU omezí nouzové použití neonikotinoidů**
Aktualizované pokyny Komise, naposledy aktualizované v roce 2021, navrhují výklad rozhodnutí Soudního dvora EU z roku 2023 o omezeních pro dočasné výjimky umožňující setí semen ošetřených neonikotinoidy toxickými pro včely. Nejnovější verze návrhu pokynů uvádí, že „členské státy nemohou udělit nouzové povolení pro produkty obsahující účinnou látku pro použití zakázaná v schválení, aby bylo zajištěno zdraví a, nebo, ochrana životního prostředí“. „Členské státy by měly udělit nouzové povolení pouze tehdy, pokud jejich důkladné posouzení všech relevantních faktorů obdržené žádosti jasně prokáže, že jsou splněny požadavky článku 53 […]“ uvádí dokument, což znamená, že škůdce nelze zadržet žádnými jinými existujícími prostředky. Nové pokyny budou projednány na neveřejném zasedání SCoPAFF 22. a 23. května.
**Rada dala konečné schválení ke zjednodušení SZP**
Rada v pondělí formálně přijala cílenou revizi některých základních aktů SZP. Přijetí přichází pouhé dva měsíce poté, co Komise předložila návrh. Zákon bude zveřejněn v Úředním věstníku a vstoupí v platnost dnem následujícím po jeho zveřejnění, do konce května. Zemědělci budou moci zpětně uplatňovat některá nová pravidla týkající se environmentálních podmínek pro rok 2024.
**Aktualizace MRLs glyfosátu očekávána do ledna 2025**
Po obnovení schválení glyfosátu, které zavedlo aktualizované toxikologické referenční hodnoty a stanovilo nové podmínky použití, požádala Komise EFSA o aktualizaci svého stanoviska z roku 2019 týkajícího se přezkumu MRLs, odrážejícího výsledek nedávného obnovení schválení glyfosátu. Aktualizovaný přezkum by měl být doručen nejpozději do 15. ledna 2025, aby Komise mohla naplánovat diskusi s členskými státy ve SCoPAFF v únoru 2025.
**Podporovatelé se shromažďují za zákon o obnově přírody, ale v Radě není žádný pohyb**
Minulý týden irská vláda zorganizovala a zaslala dopis, aby prosadila přijetí zákona o obnově přírody na příštím zasedání Rady pro životní prostředí dne 17. června. Dopis podepsalo 11 zemí, včetně Francie, Německa a Španělska, ale nedosáhl potřebné většiny pro jeho schválení. Tlak byl zrcadlen i nevládními organizacemi.
**Africký mor prasat: výrazný nárůst v EU prasat v roce 2023**
V roce 2023 bylo africkým morem prasat (ASF) postiženo 14 členských států a došlo k pětinásobnému nárůstu ohnisek u domácích prasat ve srovnání s předchozím rokem. Chorvatsko a Rumunsko oznámily 96 % z celkového počtu ohnisek (1 929), zatímco Německo, Maďarsko a Slovensko zaznamenaly zlepšení epidemiologické situace ve svých zemích, snižující počet ohnisek u divokých prasat. Toto jsou hlavní zjištění nejnovější výroční epidemiologické zprávy publikované EFSA.
**Obchodní deficit s nerostnými surovinami v roce 2023 činil 29 miliard EUR**
Guma, kovy a minerály tvořily téměř polovinu dovozu (48 miliard EUR, 49 %), následované živočišnými a rostlinnými surovinami (35 miliard EUR, 37 %) a dřevem, papírem a textiliemi (14 miliard EUR, 14 %).
Emise skleníkových plynů v EU klesly ve 4. čtvrtletí 2023 o 4 %
Největší poklesy emisí skleníkových plynů byly odhadnuty pro Estonsko (-23,0 %), Bulharsko (-17,0 %) a Finsko (-9,0 %).
Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2023 bylyemise skleníkových plynův hospodářství EU odhadovány na 897 milionů tunekvivalentůCO2(CO2ekv.), což představuje 4,0% pokles ve srovnání se stejným čtvrtletím roku 2022 (935 milionů tunekv. CO2).Hrubý domácí produkt(HDP) EUzůstat stabilní a zaznamenal jen malý nárůst (0,2 % ve čtvrtém čtvrtletí roku 2023 ve srovnání se stejným čtvrtletím roku 2022).
Tyto informace z pocházejíúdajů o čtvrtletních odhadech emisí skleníkových plynů podle ekonomických aktivit, kteréDnes zveřejnil Eurostat. Čtvrtletní odhady emisí skleníkových plynů doplňují čtvrtletní socioekonomické údaje, jako je HDP nebo zaměstnanost. Tento článek představuje několik zjištění z podrobnějšíhoČlánek Statistics Explained o čtvrtletních emisích skleníkových plynů.
Zdrojové datové sady:env_ac_aigg_qanamq_10_gdp
Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2023 byly ekonomickémi sektory odpovědnými za největší snížení ve srovnání se čtvrtým čtvrtletím roku 2022 dodávka elektřiny a plynu (-17,2 %) a zpracovatelský průmysl (-3,1 %). Emise domácností zůstaly téměř stabilní.
Emise skleníkových plynů klesly ve 22 zemích EU
Odhaduje se, že ve čtvrtém čtvrtletí roku 2023 se emise skleníkových plynů ve 22 zemích EU ve srovnání se stejným čtvrtletím roku 2022.
Největší snížení skleníkových plynů se odhaduje v Estonsku (-23,0 %), Bulharsku (-17,0 %) a Finsku (-9,0 %).
Z 22 členů EU, u kterých se odhaduje, že snížily své emise, zaznamenalo 10 i pokles svého HDP (Estonsko, Finsko, Švédsko, Německo, Rakousko, Irsko, Lotyšsko, Litva, Nizozemsko a Lucembursko). Maďarsko udrželo HDP na stejné úrovni při snižování emisí. Odhaduje se, že ostatním 11 zemím EU (Bulharsku, Belgii, Česku, Dánsku, Itálii, Španělsku, Francii, Polsku, Portugalsku, Rumunsku a Chorvatsku) se podařilo snížit emise a zároveň zvýšit jejich HDP.
Zdrojové datové sady:env_ac_aigg_qanamq_10_gdp
Nárůst emisí se odhaduje na Maltě (+7,7 %), Slovinsku (+5,6 %), Kypru (+2,3 %), Slovensku (1,7 %) a Řecku (+0,3 %). Zároveň všech 5 zaznamenalo nárůst HDP: Malta (+4,3 %), Slovinsko (+2,2 %), Kypr (+2,1 %), Slovensko (+2,2 %) a Řecko (+1,1 %).
**Komise registruje Evropskou občanskou iniciativu o zdanění emisí skleníkových plynů**
Evropská komise dnes rozhodla o registraci evropské občanské iniciativy nazvané „Zachraňme planetu přesunutím zdanění z práce na emise skleníkových plynů“.