Rakouský ministr podporuje chov hospodářských zvířat, dočkáme se i my? Varuje před dopady na přírodu, industrializaci a nedostatečnou označovací praxi

Poté, co byla ve Švýcarsku poprvé v Evropě podána žádost o schválení laboratorního masa, požadoval ministr zemědělství Norbert Totschnig (Rakousko) diferencovanou diskusi o obsahu a transparentnost.

„Laboratorní maso z továrny, které je chováno ve sterilních podmínkách s umělými přísadami a energií, nemá nic společného s přírodním masem,“ upozornil Totschnig a varoval před nebezpečím s tím spojeným. „Používají se zde ingredience a metody, jejichž účinky na lidské zdraví je nutné podrobně prozkoumat.“

Na laboratorní maso je třeba pohlížet kriticky – také a především z důvodu ochrany spotřebitele – s ohledem na industrializaci výroby potravin, označování a do značné míry neznámých vlivů na přírodu.

Industrializace výroby potravin – Je nutné jasné označování potravin

 

Laboratorní maso podobné kuřecímu masu je v Singapuru k dispozici od konce roku 2020. I v USA už existují schvalování uměle vyšlechtěného masa v laboratoři. „Každý, kdo spoléhá na umělé produkty, jako je laboratorní maso, se stává závislým na mezinárodním potravinářském průmyslu, kde velké korporace určují, co se dostane na talíř,“ varoval Totschnig. Naproti tomu místní farmy by garantovaly přírodní a regionální potraviny plošně.

„Potřebujeme jasné označování, aby spotřebitelé jasně viděli, zda jde o umělou buněčnou tkáň z laboratoře nebo přírodní potravinu. Chci svobodu volby a transparentnost pro spotřebitele. Maso musí zůstat masem, jako to slovo mléko lze použít pouze pro přírodní mléko,“ řekl ministr. Je třeba důsledně bránit zavádějícím popisům: „Tady budu bojovat za širokou alianci v Bruselu.“

Globální trh s potravinami již nyní masivně investuje do start-upů a výzkumu vývoje umělých potravin z laboratoře. Aby tato forma výroby potravin nepadla do rukou několika málo mezinárodních korporací, „je třeba provést faktické a komplexní posouzení dopadů laboratorního masa na úrovni EU,“ uvedl Totschnig. Především se nesmí provádět „greenwashing„, ministr upozornil na první studii Oxfordské univerzity, která naznačují, že výroba laboratorního masa je více škodlivá pro klima než přirozené maso. Nedávno publikovaná studie Kalifornské univerzity v Davisu dospěla k závěru, že energetická spotřeba laboratorního masa uvolňuje až 25krát více CO2 ekvivalentů na kilogram masa než produkty z chovu zvířat.

*greenwashing- je termín součástí popisu marketingové praktiky, při níž společnosti nebo organizace účelově předstírají, že jejich produkty, služby nebo postupy jsou ekologicky šetrné, zelené nebo šetrné k životnímu prostředí, i když ve skutečnosti takové tvrzení nemusí být zcela pravdivé nebo je nadsazené
Zdroj: LKO, překlad ČMSZP