Boj proti nekalým obchodním praktikám v zemědělsko-potravinářském řetězci: Rada se dohodla na postoji k novým pravidlům pro přeshraniční vymáhání práva

Zástupci členských států ve Zvláštním výboru pro zemědělství (SCA) dnes schválili mandát Rady k jednání o nařízení o nových pravidlech zaměřených na boj proti   přeshraničním nekalým obchodním praktikám v zemědělském a potravinářském dodavatelském řetězci.

Naši zemědělci si svou prací zaslouží přiměřenou životní úroveň. Těmito pravidly je lépe ochráníme před nekalými obchodními praktikami přes hranice a posílíme jejich postavení v potravinovém dodavatelském řetězci.

Czesław Siekierski, polský ministr zemědělství a rozvoje venkova

Hlavní prvky návrhu

Cílem návrhu je vytvořit komplexní soubor pravidel pro přeshraniční spolupráci proti nekalým obchodním praktikám ve vztazích mezi podniky v rámci zemědělského a potravinářského dodavatelského řetězce. Zlepšuje nadnárodní spolupráci v případech, kdy jsou dodavatelé a kupující v různých členských státech.

Navrhované nařízení zavádí mechanismus vzájemné pomoci , který by vnitrostátním donucovacím orgánům umožnil žádat o informace a vyměňovat si je a žádat jiný donucovací orgán, aby jejich jménem přijal opatření.

Zavádí rovněž mechanismus pro koordinovaný postup v případech rozsáhlých přeshraničních nekalých obchodních praktik zahrnujících nejméně tři země EU. V takových případech by byl určen koordinátor, který usnadní reakci.

Hlavní změny schválené Radou

Rada podporuje hlavní prvky návrhu Komise, ale navrhuje řadu zlepšení ve svém vyjednávacím mandátu.

Rada zejména souhlasí s tím, že nařízení by mělo obsahovat pravidla pro spolupráci mezi členskými státy v případech nekalých obchodních praktik ze strany kupujících ze zemí mimo EU s cílem lépe chránit evropské zemědělce.

Mandát Rady dále zavádí pravidla pro krytí nákladů vzniklých v případech vzájemné pomoci. Členský stát, který požaduje informace nebo žádá o vyšetřovací nebo donucovací opatření, by pokryl nezbytné náklady vzniklé členskému státu, který provedl vyšetřování nebo vymáhání. Případné vybrané pokuty lze navíc použít na pokrytí těchto nákladů.

Mandát také objasňuje pravidla, podle kterých mohou členské státy odmítnout vyhovět žádosti o informace od vnitrostátního orgánu jiného členského státu nebo odmítnout účast na donucovacích opatřeních.

Mandát Rady k jednání rovněž objasňuje pravidla ochrany údajů a důvěrnosti.

Další kroky

Na základě této dohody je předsednictví připraveno zahájit jednání s Evropským parlamentem, jakmile Evropský parlament dosáhne svého stanoviska.

Pozadí

V roce 2019 vstoupila v platnost směrnice o boji proti nekalým obchodním praktikám s cílem řešit nerovnováhu ve vyjednávací síle mezi dodavateli a odběrateli zemědělských produktů. Jeho cílem bylo zejména chránit zemědělce, kteří například prodávají své produkty velkým supermarketům a potravinářským podnikům.

Na základě zkušeností získaných od vstupu směrnice v platnost se Komise domnívala, že je třeba řešit přeshraniční rozměr nekalých obchodních praktik. Ve skutečnosti přibližně 20 % zemědělských a potravinářských produktů spotřebovaných v členském státě EU pochází z jiného členského státu.

Komise zveřejnila svůj návrh v prosinci 2024 jako součást úsilí EU o zlepšení postavení zemědělců v zemědělsko-potravinářském dodavatelském řetězci. Navrhovaná pravidla také přímo odrážejí několik doporučení strategického dialogu o budoucnosti zemědělství EU a reagují na některé z nejnaléhavějších výzev, kterým zemědělský sektor čelí.

 

Zdroj: https://www.consilium.europa.eu/en/press/press-releases/2025/04/07/combatting-unfair-trading-practices-in-the-agrifood-supply-chain-council-agrees-position-on-new-rules-for-cross-border-enforcement/?utm_source=brevo&utm_campaign=AUTOMATED%20-%20Alert%20-%20Newsletter&utm_medium=email&utm_id=3318