Pokud Ukrajina vstoupí do EU, evropské zemědělské dotace by se měly povinně zastropovat. Myslí si to evropský komisař pro zemědělství Janusz Wojciechowski.
Komisař hovořil o budoucnosti společné zemědělské politiky EU (SZP) na nedávné konferenci, kterou uspořádala právě Evropská komise. Wojciechowski při té příležitosti uvedl, že EU by měla zabránit tomu, aby členství Ukrajiny přispělo k rostoucímu trendu koncentrace půdy v Evropě.
„Velkou část ukrajinského zemědělství ovládají velké agrární podniky,“ řekl komisař a dodal, že EU by se měla „vyhnout vyplácení dotací těmto velkým společnostem“.
Podle Wojciechowského by byl celoevropský systém povinného zastropování „dobrou odpovědí“ na problém koncentrace vlastnictví půdy a na skutečnost, že průměrná ukrajinská farma je větší než farma v EU.
V současné době mohou členské státy EU dobrovolně omezit výši přímých plateb, které mohou jednotlivé farmy získat, aby zabránily nadměrnému využívání dotací velkými farmami. Podle údajů EU šlo v roce 2019 zhruba 80 % přímých plateb do rukou 20 % největších zemědělských podniků.
Slova eurokomisaře Wojciechowského odrážejí rostoucí obavy z dopadů vstupu Ukrajiny do EU. Ukrajina je totiž zemědělskou velmocí a mohla by ohrozit místní zemědělsko-potravinářský sektor.
Minulý měsíc unikl dokument vypracovaný generálním sekretariátem Rady EU, podle kterého by Ukrajina měla mít v dalším sedmiletém rozpočtovém období nárok na zemědělské dotace ve výši 96,5 miliardy eur z fondů EU. Dotace určené pro stávající členské státy EU by kvůli tomu klesly o přibližně 20 %.
Dopady si uvědomuje i samotná Ukrajina. Náměstek ukrajinského ministra hospodářství Taras Kačka v říjnu prohlásil, že přijetí Kyjeva do členství Kyjeva v EU pravděpodobně bude znamenat nutnost přepracovat SZP a skoncovat i s dnešní podobou systému zemědělských dotací.
Autor: Maria Simon Arboleas | EURACTIV.com | Překlad: EURACTIV.cz