SVS: Africký mor prasat se v Německu a Polsku u hranic s ČR stále šíří a Česká republika je znovu oficiálně zemí bez výskytu ptačí chřipky

 

Nejvážnějším současným nákazovým rizikem pro Českou republiku je šíření afrického moru prasat (AMP) v sousedním Německu a Polsku. Nejproblematičtější region v Německu představuje příhraniční oblast Sasko – Liberecký kraj, kde se v období 4. 5. – 3. 6. 2022 nalezlo 24 kusů uhynulých pozitivních divokých prasat. Nejbližší místo výskytu se nachází pouze ve vzdálenosti 6 km od české hranice. Podobná situace je i v sousedním Polsku, kde byl zastřelen a následně pozitivně testován na AMP divočák jen pouhé 4 km od české hranice.

Navíc polské dozorové orgány na začátku června nahlásili nové ohnisko u města Valbřich v Dolnoslezském vojvodství, kde byly nalezeny 2 kusy uhynulých divočáků. Tento nález je jenom 15 km od hranic ČR, avšak větší problém představuje, že nejbližší ohniska se v Polsku se vyskytují cca 50 km od tohoto nálezu a jsou navíc oddělena dálniční sítí.

Dalším potvrzením „přeskočení“ nákazy je nový výskyt na západě Německa. Koncem května se ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko (poblíž hranic s Francií) potvrdilo ohnisko AMP v chovu domácích prasat. Jednalo se o venkovní ekologický chov domácích prasat s dvojitým oplocením. V chovu se nacházelo 35 kusů výkrmových domácích prasat. Alarmující je skutečnost, že nejbližší případy AMP u divokých prasat v Německu se vyskytují více než 500 km ve východních spolkových zemích.

„Všechny uvedené nálezy potvrzují, že AMP je stále v sousedních zemích v blízkosti české hranice na vzestupu. Proto v oblasti s intenzivním odlovem na severu ČR monitorujeme a vyšetřujeme všechny uhynulé a odlovené divočáky. Zatím jsou všechna vyšetření negativní, ale i přesto AMP v současnosti představuje nejvážnější nákazové riziko,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Pro ČR je prioritou udržení statusu země prosté AMP. Proto již přijala některá opatření v příhraničních oblastech Ústeckého, Libereckého, Královéhradeckého, Pardubického, Olomouckého a Moravskoslezského kraje byla vymezena oblast s intenzivním odlovem prasat divokých, ve které od listopadu 2020 probíhá vyšetřování všech ulovených a nalezených uhynulých nebo sražených kusů.  V období 16. 11. 2020 – 6. 6. 2022 bylo v celé této oblasti uloveno a vyšetřeno více než 14 800 prasat divokých, všechna vyšetření byla AMP negativní. Další opatření jsou připravena a budou přijata v případě zavlečení AMP na naše území.

 

Petr Vorlíček

tiskový mluvčí SVS


Světová organizace pro zdraví zvířat (WOAH – World Organisation for Animal Health) oficiálně zveřejnila na svém webu informaci, že Česká republika je od 16. května 2022 prostá aviární influenzy (ptačí chřipky). Tento krok je velmi důležitý pro uvolnění obchodování s drůbeží a drůbežími produkty s tak zvanými třetími zeměmi (státy, které nejsou členy EU). Zveřejněním na webu WOAH je status oficiální.

Publikováním článku je informace oficiálně přístupná všem 182 členským zemím WOAH (dříve OIE)*. Státní veterinární správa (SVS) v následujících dnech kompetentním autoritám všech zemí, které letos ČR oficiálně oznámily, že v souvislosti s výskytem ptačí chřipky na jejím území omezily dovoz drůbeže a drůbežích produktů z ČR, zašle oficiální dopisy s touto novou informací.

„Věříme, že třetí země na tuto informaci rychle zareagují a v krátké době dojde k postupnému uvolňování obchodu s drůbeží a drůbežími produkty. Čeští vývozci by se tak mohli vrátit na zahraniční trhy v takové míře, jak tomu bylo před výskytem nákazy,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

V letošním roce bylo na území České republiky postupně vyhlášeno 10 ohnisek ptačí chřipky v chovech drůbeže. První dvě letošní ohniska byla potvrzena 4. ledna v malochovech drůbeže v Bojanovicích na Znojemsku a v Blažimi na Lounsku. Postupně přibylo 8 dalších ohnisek v chovech, která se nacházela jak v neevidovaných malochovech, tak v komerčních chovech. Poslední ohnisko v obci Plánice v okrese Klatovy v Plzeňském kraji bylo potvrzeno 14. dubna.

* Světová organizace pro zdraví zvířat donedávna používala zkratku OIE z francouzského názvu Office International des Épizooties. Nyní organizace již používá zkratku WOAH z angličtiny.

 

Petr Vorlíček

tiskový mluvčí SVS