Příprava protierozní vyhlášky, spolupráce při odstraňování kůrovcové kalamity, stav venkovské infrastruktury a v neposlední řadě zadržování vody v krajině byly nejdůležitějšími body dnešního jednání ministra zemědělství Miroslava Tomana se zástupci Sdružení místních samospráv ČR (SMS ČR). SMS ČR považuje za velmi důležité urychleně připravit protierozní vyhlášku a zachovat její přísnost. Jejím smyslem je jednak zastavit vysychání krajiny a jednak ochrana obcí před důsledky eroze zemědělské půdy. „Plně chápu požadavky místních samospráv na přísnou legislativní úpravu, jednám o tom s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem. Chci, aby protierozní vyhláška bez zbytečných průtahů nabyla účinnosti a byla kompromisem mezi zemědělci a místní samosprávou, který povede k rozvoji života i hospodářské činnosti venkovských oblastí,“ řekl ministr Miroslav Toman. „Nevhodné hospodaření na zemědělské půdě způsobuje erozi a bleskové záplavy, které působí obcím i jejich obyvatelům značné škody. Navíc při tom dochází k rychlému odtoku vody z krajiny, což je z dlouhodobého hlediska krajně nežádoucí,“ uvedl europoslanec a předseda SMS ČR Stanislav Polčák. Jeho slova potvrzuje starosta Němčovic Karel Ferschmann, který se schůzky na Ministerstvu za SMS ČR rovněž zúčastnil. „Naše obec byla v posledních šesti letech tímto způsobem zaplavena již třikrát, takže s tímto jevem máme bohaté osobní zkušenosti. Apelovali jsme proto na pana ministra, aby se jeho resort vrátil k té verzi protierozní vyhlášky, která přísněji posuzuje to, jaké plodiny se mohou na jakém typu terénu pěstovat,“ řekl Ferschmann. Zástupci obcí jednali s ministrem Tomanem také o boji s kůrovcovou kalamitou. V majetku obcí je řada lesů, proto je nezbytná i spolupráce s Ministerstvem zemědělství, stejně jako otázky kompenzací za odstraňování škod způsobených kůrovcem. V roce 2017 se uskutečnila rovněž první etapa projektu GIS SMS a mapování veřejné infrastruktury v obcích, kdy bylo zmapováno 5400 km místních komunikací a 2200 mostů. Tato první etapa jasně ukázala, že mnohé komunikace i mosty jsou v havarijním stavu. Ministr Miroslav Toman přislíbil podporu obcí. „Úkolem Ministerstva zemědělství je i rozvoj a obnova venkova a v této souvislosti je potřeba vyčlenit v rámci dotačních titulů také peníze na opravy infrastruktury. O této podpoře budu jednat s představiteli Ministerstva pro místní rozvoj,“ uvedl ministr Toman.
Zdroj: Václav Tampír vedoucí Tiskového oddělení Ministerstva zemědělství
Návrh novely NV č. 48/2017 Sb., který se společně připravoval a připomínkoval v průběhu celého loňského roku, prošel meziresortním připomínkovým řízením, v jehož rámci obdrželo MZe několik připomínek týkajících se zahrnutí podmínek „protierozní“ vyhlášky MŽP do zmíněného standardu.
Náš Svaz doufal, že již protierozní vyhláška bude pro letošní rok schválena. Je stále třeba s ní pracovat, ale jedná se o první vlašťovku, jenž poukazuje na problém, na který upozorňuje již několik let. Aktualitu z MZe kvitujeme pozitivně.
„Nelze se k půdě chovat jako k „jednorázovému“ zboží, které lze použít a zahodit…. Je třeba hospodařit v souladu se selským rozumem, tedy za pomoci organiky a postupů, jež pomáhají udržovat a zlepšovat kvalitu půdy.“