Souhrnný pohled na vývoj syntetické biologie v dalších 5 až 10 letech a na oblasti s očekávanými nejvýraznějšími dopady nabízí dokument zachycující průběh expertních diskusí z posledních dvou let.
Syntetická biologie se podílí na vytváření nových vlastností biologických systémů pro využití v medicíně, zemědělství, chemickém průmyslu nebo ochraně životního prostředí. Aplikace principů technických věd v biologii nepředstavuje novou problematiku. Tomuto specifickému oboru se světově významné výzkumné instituce věnují až v posledních dvou dekádách.
Význam oboru roste i v ČR. Syntetická biologie má potenciál transformovat mnoho odvětví.
Bližší pohled je věnován pěti hlavním z nich, kde je dopad očekáván největší: medicína
(např. personalizované buněčné a genové terapie), agri-food sektor (např. umělá probiotika, zlepšený nutriční profil plodin, vyšší odolnost vůči škůdcům a patogenům, snížení dopadu produkce na životní prostředí např. díky využití biopesticidů, zlepšené zdraví půdy např. intenzivnějším využitím mikroorganismů k degradaci kontaminantů apod.), cirkulace/snižování emisí (např. výroba bioproduktů), konvergence syntetické biologie s umělou inteligencí a automatizací (biodata pro testování AI modelů a nástrojů); decentralizace a distribuce výroby (snižování nákladů na logistiku, „design anywhere, grow anywhere“ – posilování strategické autonomie).
Zpracoval: Oddělení zahraničně obchodní spolupráce MZe, 2. 5. 2025
Kontakt: radek.stransky@mze.gov.cz