Index cen potravin FAO v květnu mírně vzrostl (o 0,9 %). Vyšší ceny obilovin a mléčných výrobků mírně převážily nad poklesem cen cukru a rostlinných olejů, index u masa se téměř nezměnil.

Přestože byl zaznamenán třetí měsíční nárůst indexu v řadě, zůstal o 3,4 % nižší než před rokem a o 24,9 % pod maximem dosaženým v březnu 2022.

Index cen obilovin vzrostl o 6,3 % oproti dubnu, ale stále je o 8,2 % nižší než jeho hodnota v květnu 2023. Světové vývozní ceny všech hlavních obilovin meziměsíčně vzrostly, přičemž nejvíce se zvýšily ceny pšenice. Prudký meziměsíční nárůst byl způsoben rostoucími obavami z nepříznivých podmínek pro sklizeň. Tlak na růst cen navíc prohloubilo další poškození černomořské lodní infrastruktury. Ceny kukuřice se zvýšily kvůli obavám o produkci jak v Argentině (poškození úrody šířením Spiroplasmy),tak v Brazílii (nepříznivé počasí) spolu s omezenou prodejní aktivitou zemědělců na Ukrajině. Zvýšily se také světové ceny ječmene a čiroku. Index cen rýže FAO se v květnu zvýšil o 1,3 %.
Index cen rostlinných olejů poklesl meziměsíčně o 2,4 %, avšak je 7,7 % nad úrovní předchozího roku.
Ceny palmového oleje se snížily, protože produkce v hlavních producentů v jihovýchodní Asii sezónně vzrostla. Ceny sójového oleje naopak vzrostly, k čemuž přispěla rostoucí poptávka ze strany sektoru biopaliv zejména v Brazílii. Ceny slunečnicového a řepkového oleje posílily díky snižující se vývozní dostupnosti v černomořském regionu a pravděpodobnosti omezení dodávek v nadcházející sezóně
2024/25.
Hodnota indexu cen mléčných výrobků byla v květnu o 1,8 % vyšší než v dubnu a index se tak dostal o 3,5 % nad hodnotu před rokem. Mezinárodní cenové kotace všech mléčných výrobků v květnu vzrostly (zvýšená poptávka ze strany maloobchodu a potravinářských služeb před letními prázdninami; očekávání trhu, že produkce mléka v západní Evropě může klesnout pod historickou úroveň; sezónně snížená produkce mléka v Oceánii). K růstu cen navíc přispěla obnovená poptávka zejména z některých zemí Blízkého východu a severní Afriky.
Index cen masa dosáhl v květnu stagnoval a byl jen o 0,2 % vyšší než v dubnu, což je ale o 1,3 % méně než před rokem. Pokles cen drůbežího masa odrážel zvýšenou dostupnost pro vývoz při nižší vnitřní poptávce v některých hlavních producentských zemích. Mírný pokles cen hovězího byl způsoben pomalou dovozní poptávkou spolu s dostatečnými vývozy z Oceánie. Ceny vepřového podpořila zvýšená poptávka a přetrvávající nedostatečná nabídka především v západní Evropě. Ceny skopového vzrostly v důsledku celkově vyšší světové poptávky.
Index cen cukru dosáhl v květnu hodnoty o 7,5 % nižší než v dubnu, přičemž oproti hodnotě z května loňského roku poklesl o 25,5 % a nachází se na nejnižší úrovni od ledna 2023. K poklesu přispěl především dobrý začátek nové sklizňové sezóny v Brazílii, větší dostupnost vývozu z Brazílie a nižší ceny ropy.

Michal Kulík
Oddělení zahraničně obchodní spolupráce
Ministerstvo zemědělství
michal.kulik@mze.gov.cz