FAO – Mezinárodní obchod se zemědělskými produkty a vstupy

FAO Food Price Index za rok 2020 je i přes počáteční propady na tříletém maximu

 

FAO Price Index Prosinec 2020 (k listopadu 2020) Prosinec 2020 (k prosinci 2019)
Mléčné výrobky + 3,2 % + 5,1 %
Cukr + 0,5 % + 4,8 %
Obilniny + 1,1 % + 19,0 %
Rostlinný olej + 4,7 % + 25,7 %
Maso + 1,7 % – 11,6 %

Podle nejnovějšího reportu FAO z 7. 1. 2021, hodnota FAO Food Price Indexu během prosince vzrostla o 2,2 %, tedy pokračuje již sedm měsíců v růstu. Všechny potravinové komodity kromě cukru zaznamenaly během prosince mírný růst (zejména rostlinný olej). Za celý rok 2020 je souhrnný index na tříletém maximu a o 3,1 % vyšší hodnota než v předešlém roce.

FAO Dairy Price Index (mléčné produkty) v prosinci roku 2020 vzrostl o 3,2 % vůči listopadu a zaznamenal tedy 7 měsíců konstantního růstu. Mezinárodní poptávka po mléku a mléčných produktech byla velmi silná zejména kvůli obavám z dopadu suššího počasí na produkci mléka v Oceánii. Poptávka byla také silná v západní Evropě a tím podpořila růst cen. Celková hodnota indexu za rok 2020 byla přesto o 1,0 % nižší než v roce 2019. Ze všech produktů zaznamenaly největší propad máslo a plnotučné sušené mléko, odstředěné sušené mléko a sýr posílily.

FAO Sugar Price Index (cukr) v prosinci lehce posílil o 0,5 %. Relativně stabilní ceny cukru v tomto roce ovlivnila zejména silná poptávka z Číny, druhého největšího importéra, která se během roku zvýšila o 37 %. Poptávku táhla Indonésie a její potravinový průmysl a výroba nápojů. Strmější zvyšování cen blokovala vyšší produkce Brazílie (největšího exportéra) a Indie, kde se očekává zvýšení produkce o 17 % (schváleny dotace na sezónu 2020/21, které dále snižují ceny). Hodnota indexu za celý rok 2020 vzrostla o 1,1 %, což reflektovalo napjatý trh s cukrem v loňském roce.

FAO Cereal Price Index (obilniny) se zvýšil o 1,1 % oproti předchozímu měsíci. Ceny obilí v prosinci rostly zejména kvůli snížení zásob exportérů, kvůli obavám z výše produkce v USA a Rusku a snížení exportu z Ruska na základě nově zavedených daní a kvót. Ceny čiroku stouply díky vysokému exportu z USA zejména do Číny. Ceny kukuřice kvůli obavám z nízké produkce v jižní Americe a rostoucím cenám sóji. Mezinárodní ceny rýže také posílily kvůli sníženým exportním možnostem v Thajsku a Vietnamu a posílené poptávce z Indie a Pákistánu. Celoroční hodnota indexu zaznamenala růst 6,6 % vůči 2019 a dostala se na nejvyšší úroveň od roku 2014. Tento růst byl posilněn omezeními exportu během 2Q 2020 a logistickými problémy.

FAO Vegetable Oil Price Index (rostlinný olej) vzrostl o 4,7 % vůči listopadu a tím pádem zaznamenal nejvyšší hodnotu od září 2012. Vyšší ceny byly zejména důsledkem posilujících cen palmového oleje (sójový, řepkový a slunečnicový také posílil). Ceny palmového oleje rostou již 7 měsíců v řadě, což navazuje na přetrvávající omezenou nabídku u hlavních producentů. Exportní toky byly silně zasaženy i vysokým nárůstem exportních cel v Indonésii (největší dodavatel). Sójový olej dosáhl 7 letého maxima, a to kvůli omezenému exportu z Argentiny způsobeného pokračujícími stávkami. Řepkový a slunečnicový olej ovlivnila vysoká cena palmového oleje, a další růst zapříčinila velká mezinárodní poptávka. Celoroční průměr indexu pro rostlinný olej vzrost o 19,1 % a je tedy na tříletém maximu.

FAO Meat Price Index (maso) vzrostl o 1,7 %, přesto se stále drží pod hodnotami z minulého roku. Prosinec byl třetím měsícem růstu indexu. Drůbeží maso se v prosinci odrazilo od nízkých cen a zvýšilo hodnotu díky kombinaci zvýšené poptávky (zejména z Blízkého východu), vysokých prodejů v produkčních zemích a nepříznivého dopadu šíření ptačí chřipky v Evropě. Hovězí maso cenově také vzrostlo, hlavně kvůli nižšímu exportu z Oceánie. Naopak ceny vepřového masa lehce propadly, kvůli omezeným/přerušeným prodejům od hlavních evropských producentů (zejm. Německa) kvůli výskytu AMP. Celková hodnota indexu pro maso se za rok 2020 propadla o 4,5 % vůči hodnotám z 2019, nejvíce cenově kleslo drůbeží a skopové maso.

Ing. Martina Nádvorníková

Odbor zahraničně obchodní spolupráce, MZe, +420 221 814 623