Aktuality nejen z EU: Zahraniční značky v Číně ztrácí trh s mléčnými produkty, Výskyt AMP v chovu v Srbsku

ČÍNA – Zahraniční značky v Číně ztrácí podíl na trhu mléčných výrobků
Šanghajská společnost orientovaná na průzkumy trhu, China Skinny, vydala report
zabývající se čínským trhem mléčných výrobků, z něhož vyplývá, že si zahraniční značky v Číně pohoršily. Od ledna do srpna letošního roku představovaly zahraniční značky 23 % všech prodejů mléčných výrobků na čínské online platformě Tmall. Přitom v roce 2019 se jednalo o 35 % a v roce 2016 dokonce o 52 %. Příčinou je podle všeho rostoucí patriotismus, který nabral na síle v průběhu pandemie COVID-19.

Aktuální spory Číny se Spojenými státy a Austrálií se promítají i do chování spotřebitelů, kteří dávají své postoje najevo bojkotem produktů z těchto zemí a zvýšeními preferencemi pro domácí produkty. Například import čerstvého mléka z Austrálie se v červenci propadl o 20 %. V roce 2018 stouply čínské importy mléčných produktů o 15 %, přičemž 70 % z celkových dovozů tvořil mléčný prášek.

Důvěra čínských spotřebitelů v domácí mléčné produkty, která byla otřesena sérií skandálů, se začíná pomalu vracet do normálu. Čínští výrobci také lépe chápou a očekávají místní spotřebitelské trendy. U mléka čínští spotřebitelé preferují spíše přenosné balení s menším objemem. Nejprodávanější je balení o objemu 250 ml, zatímco litrová balení, kde dominují zahraniční značky, představují pouze 6 % všech prodejů.

Čína pozastavila dovozy z norského podniku
Čína zastavila dovozy mražených plodů moře od norského výrobce Gadus Njord poté, co byly na jejich zásilce zjištěny stopy COVID-19. Oznámení bylo zveřejněno ve středu na stránce Ústřední celní správy Čínské lidové republiky. Zákaz dovozu byl uvalen na dobu jednoho týdne, po jejímž uplynutí může zboží automaticky znovu vstoupit na čínský trh. Jedná se o další z případů kontaminace zásilek mražených mořských plodů ze zahraničí. Obdobný nález byl zjištěn v pondělí u zásilky z Ruska a 18. září u zásilky z Indonésie, v obou případech se také jednalo o zásilky mražených mořských plodů.
Od července do půlky srpna bylo v Číně nahlášeno deset případů kontaminace zásilek
mražených mořských plodů stopami koronaviru. 70 % těchto nálezů se týkalo krevet z Jižní Ameriky. Podle čínských expertů může COVID-19 zůstávat déle aktivní při přepravě v rámci chladícího řetězce a přežít celé roky při teplotách deset až třicet stupňů Celsia pod nulou. Čínská celní správa hodlá přitvrdit kontroly zboží na celnicích a posílit kontrolní a karanténní opatření.


SRBSKO – hlášený výskyt afrického moru prasat
Podle sdělení serveru „e-Kapija“ se potvrdil výskyt afrického moru v domácím chovu prasat v obci Aleksandrovac u Negotinu. Veterinární správa srbského Ministerstva zemědělství, lesnictví a vodohospodářství proto vyhlásila oblast o poloměru 3 km od obce Aleksandrovac jako kontaminovanou zónu a oblast v poloměru do 10 km je prohlášená za nebezpečnou zónu. Jedná se zatím o jediné místo v Srbsku, kde byl zaznamenán africký mor prasat v domácím chovu. Česká republika, ve které se v r. 2017 vyskytl africký mor v populaci prasat divokých, dokázala udržet pozitivní případy v relativně malé oblasti a zabránit jejímu dalšímu šíření a zejména jejímu zanesení do chovů domácích prasat. Své zkušenosti z tohoto období pak čeští experti předali odborníkům ze zemí západního Balkánu v rámci workshopu FAO Regional ASF Wild Boar Management Workshop, který se konal v květnu roku 2019 v Bělehradě.