V reakci na nedávné vypuknutí slintavky a kulhavky na Slovensku a v Maďarsku přijaly rakouské úřady preventivní opatření k ochraně domácího chovu hospodářských zvířat. Od 5. dubna 2025 bylo dočasně uzavřeno celkem 23 hraničních přechodů – 21 s Maďarskem a 2 se Slovenskem.
Seznam uzavřených hraničních přechodů:
Se Slovenskem:
- Angern – March/Záhorská Ves
- Schloss Hof/Devínska Nová Ves
S Maďarskem:
- Andau – Jánossomorja
- Andau – Kapuvár (Most Andau)
- Baumgarten – Sopron
- Deutsch Jahrndorf – Rajka
- Deutschkreutz – Harka
- Deutschkreutz – Nagycenk
- Halbturn – Várbalog
- Halbturn – Várbalog (Albertkazmerpuszta)
- Klostermarienberg – Olmod
- Loipersbach – Ágfalva
- Lutzmannsburg – Zsira
- Lutzmannsburg (Rebberg) – Zsira
- Lutzmannsburg (Therme) – Zsira
- Neckenmarkt – Harka
- Nickelsdorf – Rajka
- Nikitsch – Sopronkövesd
- Nikitsch – Zsira
- Ritzing (Helenenschacht) – Sopron (Brennbergbánya)
- Schattendorf – Ágfalva
- Sieggraben (Herrentisch) – Sopron (Görbehalomtelep)
- Wallern – Kapuvár (Most Wallern)
Rakouské ministerstvo vnitra zdůraznilo, že uzavření těchto přechodů je méně personálně náročné než provádění kontrol na otevřených přechodech a umožňuje efektivnější prevenci šíření nákazy.
Současně bylo v Burgenlandu zahájeno rozsáhlé monitorovací programy, v jejichž rámci bude v nadcházejících týdnech kontrolováno všech 660 podniků v severní a střední části regionu. Dvanáct podniků v Deutsch Jahrndorfu, Nickelsdorfu, Halbturnu a Mönchhofu bude týdně testováno, přičemž program je prozatím plánován do 17. května.
Ministerstvo zdravotnictví apeluje na všechny zemědělce, lovce, dopravce a veřejnost, aby důsledně dodržovali předpisy a vyvarovali se zakázaného dovozu, čímž společně přispějí k ochraně zvířat, zemědělství a potravinové bezpečnosti v Rakousku.
Nová vyhláška zahrnuje rozšíření zákazu dovozu z postižených oblastí, zvýšení hygienických standardů na farmách, povinnost evidence návštěv a posílení dozorových opatření v kontrolních i uzavřených zónách.
Rozšířený zákaz dovozu
Dosavadní zákaz dovozu živých zvířat vnímavých druhů, čerstvého masa, syrového mléka, kejdy, hnoje, zvěřiny a loveckých trofejí z Maďarska a Slovenska byl nově rozšířen i na slámu a rostlinná krmiva z těchto zemí. Cílem je zamezit přenosu viru prostřednictvím kontaminovaného materiálu.
Opatření pro chovatele
Na všech farmách v Rakousku jsou nyní povinná přísná biologická bezpečnostní opatření. Zejména je vyžadována důsledná dezinfekce všech vozidel vstupujících do areálu a záznamy o všech návštěvách v hospodářství. Každý kontakt mimo vlastní personál musí být zaznamenán v návštěvní knize.
Zásadní jsou i pravidla pro hygienu a postupy vstupu do stájí – včetně dezinfekce obuvi, použití ochranných pomůcek a omezení kontaktu mezi jednotlivými chovy.
Přesun zvířat pouze s povolením
Přesuny zvířat z tzv. rozšířené uzavřené zóny jsou zakázány. Výjimky jsou možné pouze na základě negativních laboratorních výsledků a s předchozím úředním povolením, v souladu s pravidly Evropské unie.
Přísná pravidla pro dopravce a kontroly na hranicích
Vyhláška ukládá povinnost přísných hygienických opatření také dopravcům – zejména těm, kteří zajišťují přepravu mléka nebo zvířat. Regionální veterinární úřady mají nově možnost zastavit vozidla a provést jejich dezinfekci.
Rakouské ministerstvo vnitra navíc zavedlo mobilní policejní kontroly v příhraničních oblastech. Ty zahrnují nejen kontrolu přepravních podmínek, ale i dokladů a možného nedovoleného dovozu zakázaných produktů.
Intenzivní monitoring v zónách
V kontrolní zóně (nejvíce ohrožené oblasti) byla již dokončena první vlna testování ve všech osmi podnicích. Vyšetření se budou opakovat každý týden až do 20. května – což odpovídá inkubační době viru.
V rozšířené uzavřené zóně bylo do 4. dubna 2025 navštíveno 104 podniků a odebrány vzorky. Všechny dosud analyzované vzorky byly negativní, další jsou v procesu vyhodnocení. V posledních dnech byly nahlášeny čtyři případy podezření na MKS – všechny se po testování ukázaly jako negativní.
Zákazy akcí a lovu
V rámci obou zón nadále platí zákaz konání trhů, výstav a přehlídek zvířat. V kontrolní zóně navíc platí úplný zákaz lovu. Cílem je minimalizovat pohyb osob i zvířat v potenciálně rizikovém prostředí.
Vyhodnocování situace a další postup
Situaci průběžně monitoruje Agentura pro zdraví a bezpečnost potravin (AGES) a rakouské ministerstvo zdravotnictví. Všechna opatření jsou výsledkem úzké spolupráce s regionálními veterinárními a bezpečnostními složkami. Komunikace s veřejností i zemědělci je podle vyjádření úřadů pravidelná, transparentní a založená na aktuálních datech.
Opatření podle vyhlášky jsou prozatím platná do 20. května 2025.