S ohledem na katastrofální důsledky extrémních projevů počasí ve Španělsku vyjadřujeme hlubokou soustrast a solidaritu španělskému lidu, zejména rodinám a přátelům obětí.
Tváří v tvář nové geopolitické realitě a hospodářským a demografickým výzvám jsme my, vedoucí představitelé Evropské unie, rozhodnuti zajistit naši společnou ekonomickou prosperitu, posílit naši konkurenceschopnost, učinit z EU první klimaticky neutrální kontinent na světě a zajistit pro ni suverenitu, bezpečnost, odolnost i globální vliv. V návaznosti na práci, která byla zahájena ve Versailles a pokračovala v Granadě, Bruselu a v rámci Strategické agendy, učiníme Unii konkurenceschopnější, produktivnější, inovativnější a udržitelnější, přičemž budeme stavět na hospodářské, sociální a územní soudržnosti a zajistíme konvergenci a rovné podmínky uvnitř Unie i celosvětově.
Vítáme zprávu Enrica Letty nazvanou „Mnohem více než jen trh“ a zprávu „Budoucnost evropské konkurenceschopnosti“, jejímž autorem je Mario Draghi, které identifikují kritické výzvy a předkládají na budoucnost zaměřená doporučení. Obě představují pevný základ, z nějž budeme vycházet, abychom v naší práci dosáhli ambiciózního pokroku. Reagujeme na varovný signál, který zmíněné zprávy vysílají. Je naprosto nezbytné, abychom urychleně odstranili rozdíly v produktivitě a inovacích oproti našim globálním konkurentům i v rámci EU. Budeme postupovat jednotně a solidárně v zájmu všech občanů, podniků a členských států EU.
Ke zvýšení naší konkurenceschopnosti musí být všechny nástroje a politiky využívány komplexním a soudržným způsobem jak na úrovni EU, tak na úrovni členských států. Pokračovat, „jako by se nic nedělo“, již není možné. Zdůrazňujeme dnes, že v zájmu řešení uvedených výzev je nutné neodkladně přijmout rozhodná opatření a v návaznosti na závěry Evropské rady z dubna 2024 vyzýváme k energickému kolektivnímu úsilí se zaměřením na tyto klíčové faktory podporující konkurenceschopnost:
1. Zintenzivnění našeho úsilí o zajištění plně fungujícího jednotného trhu a rozvinutí jeho plného potenciálu jakožto klíčové hnací síly inovací, investic, konvergence, růstu, konektivity a ekonomické odolnosti. Za tímto účelem vyzýváme Komisi, aby do června 2025 předložila novou a komplexní horizontální strategii pro prohloubení jednotného trhu včetně plánu s jasným harmonogramem a milníky.
2. Přijetí rozhodných kroků směrem k unii úspor a investic do roku 2026 a urychlené dosažení pokroku ve věci unie kapitálových trhů. Tím se vytvoří skutečně integrované evropské kapitálové trhy přístupné všem občanům a podnikům, zejména malým a středním podnikům a startupům. To by mělo našim inovativním společnostem umožnit růst. Větší kapitálové investice by navíc přispěly k zajištění konkurenceschopnosti EU v oblasti kritických technologií. Rovněž je zapotřebí dalšího pokroku k dokončení bankovní unie.
3. Zajištění naší průmyslové obnovy a dekarbonizace a umožnění toho, aby EU zůstala průmyslovou a technologickou velmocí. Za tímto účelem vyvineme evropskou průmyslovou politiku, která zajistí růst klíčových technologií budoucnosti, avšak zvláštní pozornost budeme věnovat i tradičním průmyslovým odvětvím procházejícím transformací. Vyzýváme Komisi, aby přednostně předložila komplexní průmyslovou strategii pro konkurenceschopná průmyslová odvětví a kvalitní pracovní místa.
4. Zahájení revolučního procesu zjednodušování, který povede k jasnému, jednoduchému a inteligentnímu regulačnímu rámci pro podniky a prudce sníží administrativní a regulační zátěž a zátěž spojenou s podáváním zpráv, zejména pro malé a střední podniky. Musíme přejít na vstřícné myšlení založené na důvěře a umožnit podnikům vzkvétat bez nadměrné regulace. K hlavním cílům, které má Komise neprodleně naplnit, patří předložit v prvním pololetí 2025 konkrétní návrhy týkající se snížení požadavků na podávání zpráv nejméně o 25 % a zahrnovat do svých návrhů posouzení dopadů z hlediska byrokracie a konkurenceschopnosti.
5. Zvýšení naší obranné připravenosti a obranných schopností, zejména náležitým posílením naší technologické a průmyslové základny obrany[1]. V tomto ohledu vysoký představitel a Komise neprodleně představí propracované možnosti pro veřejné i soukromé financování. Využijeme rovněž potenciál kosmického průmyslu.
6. Zajištění předního postavení Evropy ve výzkumu a inovacích v globálním měřítku, zejména v oblasti přelomových technologií, a splnění cíle dosáhnout do roku 2030 u výdajů na výzkum a inovace úrovně 3 % HDP. Jsme připraveni pracovat na návrhu Enrica Letty týkajícím se „páté svobody“ s cílem stimulovat na jednotném trhu výzkum, inovace a vzdělávání.
7. Sledování dvojího cíle v podobě strategické energetické suverenity a klimatické neutrality do roku 2050. Za tímto účelem přednostně vybudujeme skutečnou energetickou unii, která se bude vyznačovat plně integrovaným a propojeným trhem s energií, a to prostřednictvím dekarbonizace našeho energetického mixu a dodávek cenově dostupné a čisté energie všem našim občanům a podnikům. Budou přijata naléhavá opatření k řešení situace vyplývající z vysokých a kolísavých cen elektřiny v Evropě a jejich příčin.
8. Budování oběhovějšího hospodářství účinněji využívajícího zdroje a rozvoj integrovaného trhu s druhotnými materiály, zejména s kritickými surovinami. Za tímto účelem vyzýváme Komisi, aby přednostně představila svůj akt o oběhovém hospodářství.
9. Posílení technologických kapacit EU, urychlení digitální transformace napříč odvětvími, využití příležitostí ekonomiky založené na datech při současném zajištění soukromí a bezpečnosti a podpora rozvoje inovativních technologií. Vyzýváme Komisi, aby v tomto ohledu předložila návrhy do června 2025.
10. Využití talentů v Evropě a investování do dovedností s cílem podpořit vysoce kvalitní pracovní místa v celé Unii. Zaměříme se na posílení sociálního dialogu, prosazování rovných příležitostí a snižování nerovností v souladu s evropským pilířem sociálních práv.
11. Uplatňování ambiciózní, silné, otevřené a udržitelné obchodní politiky, jejímž základem je WTO a která hájí a prosazuje zájmy, hospodářskou diverzifikaci a odolnost EU. Budeme posilovat naši hospodářskou bezpečnost a zároveň prosazovat otevřenou ekonomiku a budovat mezinárodní partnerství.
12. Dosažení konkurenceschopného, udržitelného a odolného zemědělského odvětví i stabilního a předvídatelného rámce pro zemědělce, posílení jejich postavení v potravinovém dodavatelském řetězci a zajištění spravedlivé soutěže v globálním měřítku i na vnitřním trhu.
Financování připravené na budoucnost
Výzvy v oblasti konkurenceschopnosti, jimž čelíme, budou vyžadovat rozsáhlé investice mobilizující veřejné i soukromé financování. K naplnění našich cílů jsme odhodláni prozkoumat a využít všechny nástroje: víceletý finanční rámec coby základní prostředek pro realizaci našich strategických priorit, unii kapitálových trhů k mobilizaci soukromého financování i větší zapojení Evropské investiční banky. Prozkoumáme vývoj nástrojů nových. Budeme i nadále pracovat na zavedení nových vlastních zdrojů.
Potřeba jednotné reakce nebyla nikdy naléhavější. Vyzýváme všechny orgány EU, členské státy a zúčastněné strany, aby tuto Novou dohodu pro konkurenceschopnost Evropy urychleně provedly a naplňovaly. Budeme i nadále poskytovat další strategické pokyny a dosažený pokrok budeme v nadcházejícím roce pravidelně vyhodnocovat.
[1] Tím není dotčena zvláštní povaha bezpečnostní a obranné politiky některých členských států.
Zdroj: Evropská rada, tisková zpráva 8 listopadu 2024 15:20