Aktuality ze zemědělství: Protesty proti dohodě EU-Mercosur nabírají na síle

Rádi bychom vás informovali o důležitém dění v EU. Protesty proti obchodní dohodě mezi Evropskou unií a zeměmi Mercosur (Brazílie, Argentina, Uruguay a Paraguay) sílí napříč Evropou. Tato dohoda by mohla zásadně ovlivnit konkurenceschopnost evropských farmářů, včetně nás, českých producentů.


Co se děje v Polsku?

Polští farmáři zahájili blokádu klíčového hraničního přechodu Medyka s Ukrajinou. Tento protest reaguje nejen na obavy z dohody EU-Mercosur, ale také na zvýšení zemědělské daně. Blokáda, která začala v sobotu ráno, zastavila příjezd nákladních vozidel z Ukrajiny. Odjezd je povolen jen jednomu kamionu za hodinu. Ostatní druhy dopravy – osobní vozidla, autobusy, humanitární a vojenské transporty – však projíždějí bez omezení.

Podpora od polského ministra zemědělství

Ministr zemědělství Czesław Siekierski vyjádřil podporu farmářům a uvedl, že jejich cíle odpovídají jeho vlastním snahám na národní i evropské úrovni. „Řekli jsme jasné NE dohodě s Mercosur,“ zdůraznil na sociální síti X. Uvedl také, že vláda tento problém projedná na příštím zasedání kabinetu. Výsledkem je dohoda, že v Polsko nebude hlasovat pro dohodu, tak jak je aktuálně připravena a budou hledat partnery napříč EU.


Francouzští farmáři se přidávají

Podobné protesty probíhají i ve Francii, kde farmáři blokovali hraniční přechod se Španělskem. Obávají se, že Mercosur umožní dovoz masa, cukru, kukuřice a dalších produktů z Jižní Ameriky, kde jsou běžné praktiky zakázané v EU – například použití pesticidů a antibiotik. To by vedlo k neférové konkurenci, která znevýhodní evropské zemědělce.


V návaznosti na obnovené diskuse o možné obchodní dohodě EU s jihoamerickou konfederací Mercosur zaslala Asociace zemědělců a družstev EU (COPA/COGECA) varovný dopis předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové a současný předseda Evropské rady Viktor Orbán. Varuje před možnými důsledky pro evropské zemědělství. Dopis podepsalo více než 50 členských organizací z 27 členských zemí EU.

Prezident LK Burgenland Niki Berlakovich podepsal jménem LK Austria a zdůraznil: „Zemědělství nesmí být v takové obchodní dohodě zneužito jako vyjednávání pro jiné zájmy.“ Ve své roli prvního místopředsedy včera na zasedání Rady ministrů zemědělství EU v Bruselu osobně předal dopis, jehož kopie byla zaslána také všem evropským hlavám států a ministrům zemědělství, maďarskému ministrovi zemědělství. Důvodem je, že sousední země Rakouska v současnosti předsedá Radě EU.

Nesouhlaste s nevyváženou obchodní dohodou poškozující životní prostředí

V dopise se mimo jiné uvádí: „Je důležité nepřijmout dohodu s Mercosurem, která ignoruje klíčové obavy zemědělců ohledně rozdílných výrobních norem a kumulativního dopadu na citlivá odvětví. Evropští zemědělci a zemědělská družstva nikdy nebudou souhlasit s nevyváženým a obchodní dohoda poškozující životní prostředí.“

„Evropští zemědělci a jejich družstva vědí, jak důležitá jsou v této těžké mezinárodní době přátelství a spojenectví. Dohoda, která ohrožuje odvětví tak strategické, jako je evropské zemědělství, však podle našeho názoru nedává smysl. Atraktivita našeho odvětví pro „Nové generace a model rodinné farmy jsou v sázce,“ varuje sdružení zemědělců a družstev EU.

Ohrožení konkurenceschopnosti zemědělství EU

„Dohoda Mercosur sama o sobě, s dodatečným nástrojem udržitelnosti nebo bez něj, je pro evropské zemědělce nepochopitelná, protože v některých odvětvích existují značné rozdíly v konkurenceschopnosti. Proto by dohoda bez dostatečných závazných závazků ze strany zemí Mercosuru mohla obsahovat odkazy na normy pro dobré životní podmínky zvířat, používání léků v živočišné výrobě, klima, chemické ošetření a další ekologické normy vedou k tomu, že evropští zemědělci opět vycházejí do ulic dostatečně vyvážit dohodu, která představuje hrozbu pro konkurenceschopnost našeho sektoru,“ kritizuje 50 členských organizací ve společném dopise.

Písmena COPA/COGECA tohoto typu jsou spíše vzácná. Naposledy došlo k jednomu v souvislosti s celoevropskými protesty farmářů. Členská organizace COPA FNSEA od včerejška také pořádá celostátní demonstrace k tomuto problému ve Francii. Celý dopis COPA/COGECA K DISPOZICI ZDE:  COPA_Open_letter_an_EU-Kommission_zu_Mercosur_19.11.2024


POLSKO

Zmrazení cen energií a snížení zdravotního pojištění: Novinky pro rok 2025

Energetická stabilita pro polské domácnosti
Polská vláda přijala rozhodnutí zmrazit ceny elektřiny na rok 2025. Premiér Donald Tusk ujistil, že cena elektřiny v domácnostech zůstane na maximální úrovni 500 PLN/MWh. Nová opatření zahrnují také zachování nulové sazby kapacitního poplatku, což přinese úlevu zejména domácnostem. Tento krok má zajistit stabilitu a bezpečnost polských rodin v kontextu energetických výzev a pomoci našemu sousedovi Ukrajině, která čelí vážnému poškození infrastruktury.


Podpora podnikatelů: Snížení zdravotního pojištění
Vláda schválila dva klíčové projekty, které zmírní dopady předchozích daňových reforem na podnikatele. Od roku 2025 se minimální vyměřovací základ pro zdravotní pojištění sníží na 75 % minimální mzdy. Další systémové změny budou zavedeny od roku 2026. Premiér označil přijatá opatření za kompromis mezi finančními možnostmi státu a potřebami podnikatelů, což by mělo přinést úlevu mikro, malým a středním podnikům.

Přílohy