Evropská komise představila 7.prosince návrh revize pravidel EU na ochranu zvířat během přepravy. Ukazuje, že na dobrých životních podmínkách zvířat záleží v každé fázi života hospodářských zvířat, se zapojením více aktérů než jen farmářů. Návrh Komise upouští od úplného zákazu vývozu živých zvířat, ale omezuje praktické důsledky některých nových pravidel, která by ovlivnila činnost zemědělců a pracovní cykly.
Dobré životní podmínky zvířat jsou zásadní pro každodenní práci chovatelů hospodářských zvířat, a to nejen jako reakce na občanskou společnost a spotřebitele, ale také jako osobní povinnost vzhledem k tomu, že zemědělci chápou výhody fyzicky zdravého a nestresovaného stáda. „Dobré životní podmínky zvířat vyžadují společné úsilí zahrnující všechny hráče v hodnotovém řetězci. Přeprava zvířat je toho jasným důkazem,“ řekla Katharina Schobersberger, viceprezidentka CEJA a mladá chovatelka prasat z Rakouska. „Chceme vidět lepší image všech zúčastněných operátorů, aby celý hodnotový řetězec nebyl redukován na špatné chování a praktiky několika málo“.
Po práci provedené se svými členskými organizacemi v roce 2022 CEJA zaznamenala nedostatečné prosazování a harmonizaci stávajících pravidel EU. Přesto je zásadní sladit podobné podmínky na celém jednotném trhu. Jiná doporučení již byla vyjádřena, jako je zaručení systému zelených pruhů pro živá zvířata v době vysokého provozu (převzato článkem 23) nebo centralizovaný kontrolní a donucovací mechanismus EU. Navíc se zdá logické jít nad rámec kritérií samotného času a prostoru a zvážit školení lidí odpovědných za dopravu. A konečně mladí farmáři zdůrazňovali, že příliš přísná omezení, pokud jde o cestovní dobu, by měla těžké ekonomické a sociální důsledky pro chovatele chovných zvířat a pro mimokontinentální a nejvzdálenější farmy.
Technické aspekty návrhu budou vyžadovat pečlivé zvážení, aby se vytvořila nezbytná zlepšení flexibility a zabránilo se přílišnému zjednodušení složitého tématu. Například prodej starších neodstavených zvířat se může zpočátku zdát ziskový kvůli potenciálně vyšším cenám, ale je to složitější, než se zdá. Nejenže nelze slíbit vyšší cenu, ale vzniknou dodatečné náklady spojené s potřebou dalšího prostoru, krmiva, léků, času a práce. Omezení musí být realistická; vzniklé náklady a rizika je třeba sdílet. CEJA bude pokračovat ve své práci na legislativním návrhu, aby lépe posoudila důsledky na místě, přičemž bude věnovat zvláštní pozornost předpokládaným přechodným obdobím.
Evropská rada mladých farmářů (CEJA) zastupuje politické zájmy zhruba dvou milionů mladých farmářů z celé Evropy. Jeho hlavními cíli je usnadnit usazování mladých zemědělců, informovat je a školit a také fungovat jako fórum pro komunikaci a dialog mezi nimi.
Sébastien Pérel, politický poradce Céline Feyder, stážista pro politiku a advokacii
Zdroj: CEJA