ČSCHMS vítá výsledek hlasování EP o přepravě zvířat

21.01.2022,  Kamil Malát

 

Ve čtvrtek proběhlo na půdě evropského parlamentu (EP) hlasování týkající se transportu živých zvířat. Legislativa pro převoz zvířat je předmětem debat již dlouhou dobu a bylo opakovaně avizováno, že bude podrobena revizi. Náš svaz celou problematiku dlouhodobě sleduje, řeší a upozorňuje na rizika, která by nedomyšlené, na základě emocí přijaté návrhy, mohly v praxi přinést. Dlouhodobě prosazujeme názor, že měnit pravidla jen proto, že je ostatní země nedodržují či neimplementují, je nepřijatelné. Výsledky hlasování, které ve čtvrtek EP přijal, lze považovat za rozumný konsenzus a vítězství zdravého rozumu.

Zastáváme postoj, že případné úpravy legislativy musí zohledňovat specifičnost jednotlivých druhů a kategorií a zejména že musí být založené na vědeckých poznatcích. Kvalita prostředí v dopravních prostředích pro přepravu zvířat a důsledné dodržování pravidel jsou klíčové pro zajištění dobrých životních podmínek přepravovaných zvířat. Praktické zkušenosti a vědecký výzkum ukázaly, že hlavními prioritami by proto měla být kvalitativní úroveň dopravy a způsobilost k transportu, než jen samotná vzdálenost nebo doba přepravy.

Výsledky hlasování EP

V kostce lze sdělit, že evropští europoslanci odmítli zpřísňující návrhy předložené parlamentní podskupinou pro animal welfare (ANIT), které by měly významný dopad na schopnost českých, potažmo všech evropských farmářů vyvážet živá zvířata na trhy EU.

Klíčové návrhy, které předložila parlamentní podskupina pro ochranu zvířat během přepravy, byly: úplný zákaz přepravy neodstavených zvířat mladších 35 dnů, maximální doba jízdy dvě hodiny pro neodstavená zvířata starší 35 dnů a zákaz přepravy březích zvířat v poslední třetině gravidity.

V rámci série hlasování byly parlamentem podpořeny dva kompromisy týkající se přepravy březích zvířat a neodstavených telat, přičemž byl zamítnut i samostatný pozměňovací návrh, který by zkrátil povolenou dobu přepravy hospodářských zvířat na osm hodin.

Hlasovalo se také o dvou dalších pozměňovacích návrzích. První z nich se týkal omezení přepravy po moři na dobu 24 hodin, druhý navrhoval zákaz přepravy zvířat do zemí mimo EU (třetí země) s méně přísnými předpisy. Oba tyto pozměňovací návrhy byly zamítnuty, i když druhý jmenovaný rozdílem pouhých 47 hlasů.

Další kroky

Legislativní proces úpravy pravidel pro transport živých zvířat bude ještě dlouhý a složitý. Očekává se, že Evropská komise navrhne novou legislativu o dobrých životních podmínkách zvířat během přepravy v roce 2023, k níž následně bude mít další slovo Evropský parlament a jednotlivé členské státy.

Zdroj: http://www.cschms.cz/index.php?page=novinka&id=3388