Společné prohlášení evropských zemědělských organizací 

DŮM Z KARET EVROPSKÉ ZEMĚDĚLSKÉ POLITIKY 

Společné prohlášení evropských zemědělských organizací 

Žádný rozpočet > žádná SZP > žádní zemědělci > žádná potravinová bezpečnost 

V době, kdy Evropa čelí souběhu více nepříznivých vnějších vlivů – od geopolitické nestability a ekonomické nejistoty přes klimatické výzvy až po proměny světového obchodu – je zřejmé jedno: potravinová bezpečnost je otázkou bezpečnosti. Evropská unie nemůže dosáhnout skutečné strategické autonomie, pokud nezajistí stabilitu a odolnost svého zemědělského sektoru. Základním kamenem této stability je silná, společná a dostatečně financovaná zemědělská politika. 

Společná zemědělská politika (SZP) není jen historickým pilířem evropské integrace. Je i dnes zásadním a aktuálním nástrojem pro zajištění bezpečných, dostupných a udržitelných potravin v celé EU. Podporuje miliony zemědělců a tisíce zemědělských družstev, udržuje život na venkově a přispívá k hospodářské, environmentální a sociální odolnosti Evropy. 

Dnes však čelí tato architektura vážnému ohrožení. 

Návrh Evropské komise na sjednocení unijního rozpočtu do tzv. jednotné obálky může sice nabídnout větší flexibilitu, ale zároveň hrozí rozpuštěním SZP do širšího rámce bez jasného zaměření, bez záruk a bez společné vize. Nahrazení stávajícího dvoupilířového systému (I. pilíř – přímé platby, II. pilíř – Program rozvoje venkova) národními programy bez evropské koordinace by oslabilo jednotný trh, zpomalilo nezbytné investice a prohloubilo rozdíly mezi členskými státy. To by ohrozilo příjmy a stabilitu milionů evropských zemědělců a ohrozilo by celý agropotravinářský řetězec – nejen v EU, ale i za jejími hranicemi. 

Rozpočet SZP není technická otázka – je to politická volba. Bez samostatné a chráněné rozpočtové kapitoly pro zemědělství může celá konstrukce evropské agrární politiky spadnout jako dům z karet. 

Copa a Cogeca proto vyzývají k novému závazku: 

  • zachovat vyčleněný a chráněný rozpočet pro SZP, 
  • navýšit rozpočet o inflaci v rámci příštího víceletého finančního rámce EU (MFF). 

To není technický požadavek – je to strategická nezbytnost. 

Síla SZP spočívá v její společné evropské podstatě. Stávající struktura založená na Evropském zemědělském záručním fondu (EAGF) a Evropském zemědělském fondu pro rozvoj venkova (EAFRD) vytváří rovnováhu mezi cílenou přímou podporou
a dlouhodobými investicemi. Sloučení nebo rozpuštění těchto fondů do kohezních programů by bylo katastrofální pro rozvoj venkova i stabilitu celého sektoru. 

Evropské zemědělství zároveň prochází souběžnými transformacemi – environmentální, digitální, ekonomickou – které nebudou úspěšné bez adekvátního financování. 

SZP musí zůstat páteří evropské potravinové a zemědělské strategie, jak je zakotveno v zakládajících smlouvách EU – nejen na papíře, ale i ve své struktuře, sdílené odpovědnosti a rozpočtovém zajištění. Proto odmítáme: 

  • rozpuštění SZP do jednotné obálky, 
  • další renacionalizaci společné politiky, 
  • zbrklé předložení nové SZP bez konzultace se zemědělci, bez jasných pravidel
    a bez předvídatelného rozpočtu. 

Bez bezpečné a společné zemědělské politiky nebude stabilita – ani pro zemědělce, ani pro potravinový řetězec, ani pro Evropu. Otázka rozpočtu SZP je otázkou směru, soudržnosti a budoucnosti Evropské unie. 

Žádný rozpočet > žádná SZP > žádní zemědělci > žádná potravinová bezpečnost 

To není heslo. To je reálné riziko, kterému musíme zabránit. 

 

Za účastníky akce EU House of Cards a tiskové konference v České republice
dne 20. května 2025: 

 

Ing. Martin Pýcha
předseda Zemědělského svazu České republiky 

 

Ing. Martin Ludvík
viceprezident Agrární komory ČR 

 

Ing. Kamil Surovík
místopředseda Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů 

 

Ing. Martin Šebestyán
předseda Iniciativy zemědělských a potravinářských podniků