Níže naleznete pracovní verzi strategického dokumentu, zpracovanou k říjnu 2020. ČMSZP a úzjé vedení zpracovává aktuálně připomínky k tomuto dokumentu – pokud budete mít nějaké připomínky, prosím o jejich zaslání na menclova@cmszp.cz
Kapitoly 2 a 5 byly společně se souhrnem příprav na nové programové období předloženy pro informaci vládě ČR dne 26.10. 2020.
Limitujícím faktorem pro dopracování a schválení Strategického plánu SZP je prodlení v legislativním procesu jak k VFR, tak k sektorové legislativě. Bez znalosti finálních podmínek VFR nemůže být finalizován ani Strategický plán SZP.
Důležitým aspektem v návaznosti na přípravu kohezní politiky zůstává i nastavení doplňkovosti, a to vzhledem k výraznému snížení rozpočtu (celkových veřejných prostředků) za současných vyšších ambicí EK zejména v otázkách životního prostředí a ochrany klimatu.
Práce na Strategickém plánu SZP nicméně probíhají a budou pokračovat paralelně s postupem vyjednávání legislativy i na základě neformálních konzultací s Evropskou komisí. Nedořešeným prvkem totiž zůstává i délka plánovaného přechodného období, je tedy třeba, abychom byli připraveni na alternativy jednoletého či dvouletého přechodného období. Důležitým aspektem v návaznosti na přípravu kohezní politiky zůstává i nastavení doplňkovosti, a to vzhledem k výraznému snížení rozpočtu (celkových veřejných prostředků) za současných vyšších ambicí EK zejména v otázkách životního prostředí a ochrany klimatu.
Mezi další problematické otázky se řadí zastropování (vč. odpočtu mzdových nákladů), monitorovatelné podmínky (vč. objemu kontrol a odbourání kontrol na místě), finanční nástroje, režimy pro klima a životní prostředí (ekoplatba) a nové standardy dobrého zemědělského a environmentálního stavu půdy.
Aktuálně se na tvorbě Strategického plánu SZP kromě pracovníků MZe, ÚZEI a externích odborníků podílí i externí hodnotitelé (hodnotitel ex-ante Strategického plánu SZP, hodnotitel vhodnosti zavedení finančních nástrojů a hodnotitel SEA). Průběžně je dokument konzultován s partnery z řad nevládních organizací. Novou oblastí, která bude rovněž zapracována, jsou strategie „Od zemědělce ke spotřebiteli“ a „Strategie EU v oblasti biologické rozmanitosti do roku 2030“, jejichž obsah EK zveřejnila 20. května 2020 a jejichž rámcové pozice byly schváleny Vládou ČR v červenci 2020.