Vedoucí představitelé EU a sociální partneři se setkali v Bruselu na tripartitním sociálním summitu. Hlavním tématem summitu bylo „ Hospodářsky a sociálně silná Evropa, která bude hrát svou roli ve světě “.
Účastníci diskutovali o následujících otázkách:
- průmyslová strategie doplňující zelenou dohodu s kvalitními pracovními místy v jejím srdci
- jednotný trh, který přináší výhody pro podniky a pracovníky
- řešení nedostatku dovedností a pracovních sil
Nacházíme se ve chvíli přechodu. Projekt EU je založen na dvou pilířích: bezpečnosti a konkurenceschopnosti. Nyní budujeme nové paradigma, jak se vypořádat s naší dvojí transformací – klimatickou a digitální. Potřebujeme prohloubit vnitřní trh s energií, službami a kapitálem. Musíme se také zabývat nedostatkem pracovních sil a dovedností, jež brání našim podnikům a konkurenceschopnosti našeho jednotného trhu, a zároveň brát v úvahu zásadní úlohu malých a středních podniků. Naši sociální partneři hrají klíčovou roli při dosahování těchto cílů.
Charles Michel, předseda Evropské rady
V současném geopolitickém kontextu je utváření naší budoucnosti skutečným kolektivním úsilím. A sociální partneři jsou tím jádrem. Jsme odhodláni udržet naši konkurenceschopnost a vytvořit čistou ekonomiku „made in Europe“ s kvalitními pracovními místy, které s tím souvisí. Evropa podporuje toto společné úsilí bezprecedentními možnostmi financování se zaměřením na snižování byrokracie a na poskytování ještě větších práv pracovníkům. A budeme pokračovat v řešení nedostatku pracovních sil a dovedností, také díky akčnímu plánu, který jsme dnes představili.
Ursula von der Leyen, předsedkyně Evropské komise
Potřeba kvalifikovaných pracovníků nebyla nikdy tak vysoká. Potřeba správné rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem a kvalitních pracovních míst nebyla v našich společnostech nikdy tak silně pociťována. Sociální dialog je ústředním bodem práce belgického předsednictví. Tento summit dává další impuls pro ambiciózní sociální agendu připravenou na budoucnost.
Alexander De Croo, předseda vlády Belgie, jménem rotujícího předsednictví Rady EU
V roce 2023 se evropské podniky nadále snažily řídit zelenou a digitální transformaci EU a jejich úkol byl ztížen vysokými náklady na energii, rostoucí regulační zátěží a pokračující geopolitickou nejistotou. Kromě toho pociťují dopady snížené spotřebitelské poptávky po soukromém zboží a službách v souvislosti se zvýšenými finančními náklady spojenými s vyššími úrokovými sazbami a rostoucí poptávkou po cenově dostupných a dostupných službách obecného zájmu. Aby bylo zajištěno, že Evropská unie dekarbonizuje bez deindustrializace, je třeba vypracovat evropskou průmyslovou dohodu s opatřeními na míru na podporu malých a středních podniků v jejich přechodu. Vytvoření podmínek pro větší růst a silný průmysl podporovaný vysoce kvalitními službami obecného zájmu je zásadní pro podporu dostatečných investic pro zelenou transformaci, nezbytné infrastruktury a kvalitních pracovních míst v malých, středních a velkých společnostech.
Fredrik Persson, prezident BusinessEurope
Pracovní síla, která pohání Evropu, je pro budoucí úspěch kontinentu stejně zásadní, jako tomu bylo v minulosti. Aby byla zajištěna jasná budoucnost, musí se EU vybavit průmyslovou politikou s kvalitními pracovními místy v jejím středu, postavenou na třech základních pilířích. Zaprvé potřebujeme investiční nástroj EU, který bude odpovídat rozsahu této výzvy a zajistí investice ve všech členských státech a regionech. Zadruhé je zapotřebí silná sociální podmíněnost, aby bylo zajištěno, že každý cent veřejných peněz bude směřovat na ochranu a vytváření kvalitních pracovních míst. Za třetí, ve stále nestálejším světě potřebuje EU schopnost předvídat a řídit změny prostřednictvím směrnice o spravedlivém přechodu.
Esther Lynch, generální tajemnice Evropské odborové konfederace (ETUC)