Evropská krizová rezerva zemědělcům nestačí, na řadě je státní kasa
Autor: Aneta Zachová | EURACTIV.cz
Součástí nové evropské zemědělské politiky je i krizová rezerva, ze které může EU uvolnit peníze v případě akutní potřeby. Kvůli válce na Ukrajině se již druhým rokem rezerva rychle utratila, její navýšení však zatím Evropská komise nenavrhla.
Evropská rezerva pro řešení krizových situací v zemědělství má roční rozpočet 450 milionů eur. Na řešení dopadů války však přestává stačit. Země tak musí dotovat zemědělce ze svého, což vyvolává problémy – zatímco některé země si mohou dovolit masivní podpory, jiné na to nemají prostředky.
Členské státy ze svých vlastních rozpočtů již napumpovaly mezi své zemědělce více než 7 miliard eur. Volání po silnější evropské podpoře z krizového mechanismu proto sílí.
Za její možné navýšení se již delší dobu staví evropský komisař pro zemědělství Janusz Wojciechowski a připravovaná revize evropského rozpočtového rámce představuje příležitost k prosazení změny. Více zde
Timmermans: Zemědělci na zelenou politiku více peněz nepotřebují
Autor: Natasha Foote | EURACTIV.com | Překlad: Anna Janošková
Evropská unie nemusí navyšovat rozpočet na zemědělské dotace, přestože se objevují hlasy, že by tak měla učinit. V rozhovoru pro EURACTIV to uvedl místopředseda Evropské komise Frans Timmermans.
„Současných 387 miliard eur je poměrně velká částka a my bychom se měli prvně ptát, zda je využívána správně. Já si to nemyslím,“ sdělil redakci EURACTIV.com Timmermans, který svým komentářem odkazoval na rozpočet společné zemědělské politiky EU (SZP). Ta je ve světě nejrozsáhlejším dotačním programem zaměřeným na zemědělství a skýtá zhruba jednu třetinu rozpočtu EU.
Pro místopředsedu Komise je tato otázka výchozím bodem pro další diskuse o využívání jiných finančních zdrojů jako doplňků k SZP.
„Pokud budou zemědělci přehlížet jiné možnosti a starat se pouze o vlastní zájmy, tato otázka se nikam neposune,“ varoval Timmermans. Více zde
Podle Franse Timmermanse čeká sektor zemědělství spoustu práce. Velké naděje vkládá například do mladých lidí, jejichž přístup k přírodě a zemědělství je celistvější. „Pokud jde o budoucnost, jsem docela optimistický. Věřím v evoluci, ne revoluci,“ uzavřel pro EURACTIV místopředseda Komise.