Evropská unie udělala důležitý krok směrem k ochraně půdního zdraví a udržitelnému hospodaření. Dne 9. dubna dosáhli zástupci Evropského parlamentu a Rady předběžné politické dohody o nové směrnici o monitorování a odolnosti půdy. Cílem je zajistit, aby byly všechny evropské půdy do roku 2050 zdravé – v souladu s cíli Zelené dohody a ambicí „nulového znečištění“.
Směrnice zavádí jednotný, ale flexibilní systém monitorování, který uznává i již existující rámce, jako je například systém LUCAS. Účast členských států bude v některých částech dobrovolná, což odráží kompromis mezi ambicemi Komise a požadavky členských států. I přes tento pokrok byly některé návrhy, jež přesahovaly rámec monitorování – například zásady udržitelného hospodaření s půdou nebo zavedení certifikátu o zdraví půdy – výrazně oslabeny či vypuštěny.
Směrnice nestanovuje žádné nové povinnosti pro zemědělce, což bylo jedním z klíčových bodů vyjednávání. Místo regulací se počítá s podporou formou poradenství, školení a výzkumu, aby bylo možné zlepšovat zdraví a odolnost půdy bez zbytečné administrativní zátěže.
O konečném znění směrnice bude nyní hlasovat Evropský parlament a Rada. Pokud bude schválena, vstoupí v platnost do 20 dnů od zveřejnění a členské státy budou mít tři roky na vytvoření vlastních národních rámců pro monitorování půdy.