Slyšení nominovaných eurokomisařů a eurokomisařek dnes zahájil dosavadní místopředseda Evropské komise pro Green Deal, meziinstitucionální vztahy a strategický výhled, Slovák Maroš Šefčovič. V nové Komisi by měl mít na starosti obchod a ekonomickou bezpečnost.
Maroš Šefčovič, který je považován za schopného eurokomisaře a oblíbeného kolegu šéfky Komise Ursuly von der Leyen, zhruba tři hodiny odpovídal na otázky europoslanců z výboru pro mezinárodní obchod (INTA). Tzv. grilování se ale vzhledem k šíři Šefčovičova portfolia účastnili i zástupci několika dalších výborů – například pro zahraniční vztahy nebo pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele.
„Bez ekonomické síly nemůže být ekonomická bezpečnost,“ zdůraznil před europoslanci ve své úvodní čtvrthodince Šefčovič.
Europoslance vzhledem k zaměření jeho budoucího portfolia zajímala hlavně obchodní politika EU, s důrazem na obchodní dohodu se státy Mercosuru (plnými členy je Argentina, Brazílie, Uruguay a Paraguay), pozice EU vůči Číně, nebo také transparentnost a reforma Evropské unie.
Od Mercosuru po reformu
Řada europoslanců vytýkala v souvislosti s dohodou o Mercosuru Evropské komisi nedostatek transparentnosti. Mají také obavy, že kvůli ní budou moci do Evropské unie proudit zemědělské produkty, které nesplňují evropské standardy, což bude mít negativní dopad na místní zemědělce.
Jak připomněl Šefčovič, dohoda se momentálně dojednává na technické úrovni. Europoslancům přislíbil, že jim pak všechny detaily a čísla představí. „Jakmile budou vyjednávání ve finální fázi, nebo dokončena, přijdu za vámi s powerpointovou prezentací, kalkulačkou a se všemi klíčovými daty diskutovat o faktech a číslech,“ slíbil členům Evropského parlamentu.
„Přijdu za vámi s dohodou, která bude v nejlepší možné podobě. Nakonec je to na vás, je to politické rozhodnutí. Nikdy ale neobětuji evropské zemědělství,“ řekl v reakci na otázku francouzské poslankyně, zda kvůli obchodu neobětuje evropské zemědělství, zdraví a životní prostředí.
Rozjednané obchodní dohody by Šefčovič rád viděl dokončené předtím, než dojde na potenciální reformu EU a jejích zakládajících Smluv.
Právě reforma EU se objevovala v řadě otázek. Europoslance zajímalo, jak se k tomu Šefčovič, respektive nová Komise, staví. Volání po reformě vzešlo z Konference o budoucnosti Evropy, na které vyjádřily své představy o tom, jak by měl evropský klub v následujících letech fungovat, stovky občanů. K zahájení reformního procesu v reakci na výsledky Konference vyzvali i evropští zákonodárci.
„Evropská komise podporuje jakoukoliv reformu, která ji učiní efektivnější. Slovo má ale Rada a Evropská rada,“ sdělil jim svůj postoj Šefčovič.