Aplikace v Portálu farmáře pomůže přesně vyčíslit škody po povodních, data si vyžádala Evropská komise Praha 31. ledna 2025 – Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) na podzim 2024 obdržel přes aplikaci v Portálu farmáře údaje týkající se odhadu škod. Poskytnutá data byla po analýze na MZe zaslána Evropské Komisi, která nyní požádala Českou republiku o zpřesnění. Fond upravil aplikaci v Portálu farmáře tak, aby dotčení zpřesnili plodiny a výši škod. Na základě výsledků Evropská komise rozhodne o vyplacení podpory.
Díky aplikaci stát disponuje odhadem škod.Ten se pohybuje okolo 1,8 miliardy korun. „Od žadatelů jsme odhady obdrželi prostřednictvím aplikace na podzim a za spolupráci všem zemědělcům děkuji.
Poskytnutá data jsme v listopadu zaslali Evropské komisi, která v minulých dnech požádala Českou republiku o bližší upřesnění plodin, plochy, výše škody, příp. pojištění, aby mohla lépe posoudit možnost případné finančí kompenzace,“ vysvětluje Kateřina Adamcová, ředitelka Sekce projektových opatření PRV, OP Rybářství a Národních dotací.
Žadatelé tak nyní musí vyplnit krátký, aktualizovaný formulář na Portálu farmáře, a to do 10. února 2025.
Po tomto termínu Fond předá data Ministerstvu zemědělství a to je postoupí Evropské komisi. Aplikaci najdete po přihlášení na Portálu farmáře (PF), stačí kliknout na záložku Nová podání v pravém rohu obrazovky a následně v sekci Ostatní podání vybrat dlaždici Povodně 2024.
Připomínáme, že se zatím nejedná o žádost o dotaci a že se případná podpora bude týkat pouze škod způsobených přímo povodní.
Aplikaci Fond využil už při hlášení škod po loňských jarních mrazech, okamžitě zafungovala i při zářiových povodních. Tehdy byla zprovozněna až do poloviny října. V nejvíce zasažených oblastech, kde nebylo technicky nemožné škody nahlásit, pomohli farmářům pracovníci oblastních pracovišť Fondu.
Pozastaveny byly i kontroly na místě. Povodně v září 2024 zasáhly především Moravskoslezský a Olomoucký kraj a částečně i další kraje.
Během povodně dosáhlo 262 toků některého z povodňových stupňů, stoletou vodu zaznamenalo 55 měřicích míst, a především v oblasti Jeseníků i překonání pětisetleté vody. Podle rozsahu a škod se staly jedněmi z nejničivějších katastrof od vzniku samostatné České republiky srovnatelnou s povodněmi z let 1997, 2002 a 2013.
Pokud mají žadatelé jakékoliv doplňující dotazy, mohou se obrátit na regionální pracoviště OPŽL nebo na infolinku SZIF +420 222 871 871, info@szif.gov.cz