Státní veterinární správa (SVS) vyhlásila letošní druhé ohnisko ptačí chřipky v České republice. Ohnisko nákazy se nachází ve velkochovu drůbeže společnosti Moras Moravany v obci Slepotice na Pardubicku. Jde o vysoce patogenní subtyt H5N8, smrtelný pro ptáky, nicméně jeho přenos na člověka nebyl dosud zaznamenán.
Chovatel v neděli nahlásil zvýšený úhyn v chovu 7 500 krůt, z toho během tří dnů (od pátku 14. 2. do neděle 16. 2.) uhynulo 1 300 kusů. Hynoucí drůbež navíc vykazovala příznaky svědčící o tom, že by mohlo jít o ptačí chřipku. Úřední veterinární lékaři na místě neprodleně odebrali vzorky uhynulé drůbeže k laboratornímu vyšetření a přijali opatření k zamezení možného šíření nebezpečné nákazy z chovu. Vyšetření uhynulých kusů provedené ve Státním veterinárním ústavu Praha dnes ráno potvrdilo, že jde o vysoce patogenní subtyp ptačí chřipky H5N8. V hospodářství se nachází také zhruba 130 000 kusů brojlerových kuřat.
„Celý areál firmy byl neprodleně uzavřen, u vjezdu bude instalována dezinfekční smyčka tak, abychom zabránili rozšíření choroby mimo areál. Dnes večer nebo zítra ráno začnou veterináři s utrácením veškeré drůbeže, ta potom bude bezpečně zlikvidována v asanačním podniku,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.
Zbývající drůbež v chovu bude utracena a přijmou se další opatření, aby se nákaza nešířila. „Podobně jako v případě prvního ohniska, které se nacházelo ve Štěpánově nad Svratkou v Kraji Vysočina, bude vytyčeno tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru. V nich bude omezeno přemísťování drůbeže, budou provedeny soupisy chovů a přijata další mimořádná veterinární opatření. Zároveň pokračuje šetření, jehož hlavním cílem je zjistit, jak se nákaza do chovu dostala,“ uvedl ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.
Vzhledem k příznivé nákazové situaci okolo ohniska na Vysočině a uplynutí třicetidenní lhůty od jeho vyhlášení, dnes oznámením na příslušných úředních deskách skončí mimořádná veterinární pro uzavřená pásma okolo ohniska ve Štěpánově nad Svratkou.
Ptačí chřipka je nebezpečná virová nákaza kura domácího, krůt, vodní drůbeže, holubů, pernaté zvěře, exotických ptáků a volně žijícího ptactva. Viry ptačí chřipky se běžně vyskytují u volně žijících ptáků a k jejich přenosu dochází zejména trusem. Proto infekci nejčastěji způsobí pozření krmiva či vody kontaminované trusem infikovaných ptáků. Vysoce patogenní viry aviární influenzy způsobují u ptáků vysokou nemocnost a velké úhyny. V chovech drůbeže tím způsobují významné přímé i nepřímé ekonomické ztráty.
Základním preventivním opatřením je (pokud možno) chov drůbeže v uzavřených objektech a zabránění kontaktu s volně žijícími ptáky. U chovů, kde není možné zajistit umístění v uzavřeném objektu, je nutné přijmout opatření, která minimalizují rizika kontaminace vody, krmiva a podestýlky trusem volně žijících ptáků, například umístit vodu a krmivo pod přístřešek, zabránit pohybu na vodních plochách, kde jsou volně žijící ptáci. Dalším možným opatřením je zasíťování výběhů apod. V případě podezření na výskyt nákazy, což je zvýšený úhyn drůbeže, náhlý pokles snášky nebo příjmu krmiva, nahlásit tuto skutečnost na krajskou veterinární správu.
Chovatelé mají ze zákona garantovanou náhradu za utracená zvířata a MZe jim také proplácí veškeré účelně vynaložené náklady, které vyplynou z opatření nařízených na místě. Žádosti o náhradu je nutné podat do 6 týdnů od utracení zvířat. Veškeré informace jsou uvedeny na webu Ministerstva, kde jsou i kontakty na příslušné pracovníky, kteří chovatelům v případě potřeby poradí.
Více informací k problematice ptačí chřipky naleznete také na webu SVS.
Vojtěch Bílý
tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství
Petr Majer
zástupce tiskového mluvčího Státní veterinární správy