Prase divoké ulovené na Frýdlantsku obsahovalo nebezpečného parazita svalovce

Vyšetření ve Státním veterinárním ústavu Praha potvrdilo v poslední den loňského roku výskyt nebezpečného parazita svalovce (trichinella) u prasete divokého uloveného na Frýdlantsku v Libereckém kraji. Tělo nakaženého zvířete bylo již zlikvidováno. Přítomnost trichinel u uloveného divočáka byla v tuzemsku zjištěna naposledy v srpnu 2017. U  prasat domácích se cizopasník dlouhodobě nevyskytuje. Státní veterinární správa (SVS) připomíná povinnost vyšetřovat všechnu ulovenou černou zvěř na výskyt trichinel.

Povinné parazitologické vyšetření na přítomnost trichinel provedené ve Státním veterinárním ústavu Praha potvrdilo 31. 12. 2018 přítomnost cizopasníka u divočáka tzv. lončáka o hmotnosti 37 kg odloveného v katastrálním území Bílý Potok v Libereckém kraji. Ulovený kus byl v souladu s legislativou neškodně odstraněn v asanačním podniku.

Krajská veterinární správa SVS pro Liberecký kraj v souvislosti s nálezem vydala mimořádná veterinární opatření. Ta mimo jiné zakazují manipulaci s černou zvěří a zvěří vnímavou na trichinelózu ulovenou v honitbách ve výše uvedeném katastru až do obdržení negativních laboratorních výsledků. Na trichinelózu budou na základě tohoto nařízení vyšetřovány také všechny nalezené uhynulé kusy vnímavé zvěře. Opatření budou trvat tři měsíce.

Svalovec je parazit vyvolávající u lidí onemocnění zvané trichinelóza. Z domácích zvířat parazituje nejvíce u prasat, psů, koček a koní. Z divokých zvířat jsou to především divoká prasata, drobní hlodavci, lišky, nutrie, tchoři, jezevci, vlci, medvědi, hyeny, lvi a leopardi, mořští savci aj. V našich podmínkách by nejpravděpodobnějším zdrojem nákazy lidí mohlo být maso divočáka. Po pozření nedostatečně tepelně zpracovaného masa hrozí člověku nakažení, které může v krajním případě skončit smrtí. K posledním úmrtím na trichinelózu došlo u nás v 50. letech 20. století.

Právě kvůli uvedeným rizikům jsou v České republice dlouhodobě povinně na přítomnost svalovce vyšetřována všechna ulovená i obchodovaná prasata divoká i na jatkách porážená prasata domácí a koně. Do konce loňského listopadu bylo (včetně kusů z dovozu) vyšetřeno přes 127.000 prasat divokých, přičemž ve stejném období v roce 2017 se jich vyšetřilo takřka 198.000. K potvrzeným případům výskytu parazita u divočáků dochází velmi zřídka, ale stále se takové případy vyskytují. V loňském roce byla přítomnost trichinel kromě aktuálního případu zjištěna také u tří z Maďarska dovezených kusů.

 

Petr Vorlíček