Evropská unie a Spojené státy americké patří k nejvýznamnějším obchodním partnerům v oblasti zemědělství a potravinářství. Historie jejich obchodních vztahů však není bez komplikací a v posledních týdnech nabírají obchodní vztahy mezi EU a USA, jemně řečeno, na dynamice. Americká administrativa oznámila obnovení cel na evropskou ocel a hliník, Evropská unie se na to rozhodla reagovat odvetnými opatřeními, která budou mít dopad i na agrární sektor, prezident USA avizoval další cla na unijní agrifood sektor.
Není to poprvé, co se obchodní napětí mezi oběma stranami promítá do sektoru agrifood. V roce 2019 administrativa prezidenta Donalda Trumpa uvalila 25% cla na evropské zemědělské a potravinářské produkty jako součást odvetných opatření v dlouhodobém sporu o subvence pro výrobce letadel Airbus. Tato cla se týkala sýrů, olivového oleje, vína, lihovin, jogurtů, másla a dalších potravinářských produktů. Cla měla řadu výjimek a nedopadala na všechny státy EU plošně. Dopady na české potravinářství byly relativně malé, protože klíčové exportní položky, jako jsou pivo, cukrovinky nebo potravinové přípravky, nebyly výrazně postiženy. Nicméně dopady na širší evropský trh se přenesly i na ČR, zejména kvůli nadbytku postižených produktů na evropském trhu a tlaku na ceny. Zahraniční obchod a dodavatelské řetězce v tomto období však formoval také Brexit nebo sankce vůči Ruské federaci.
V reakci na nová americká cla na evropskou ocel a hliník připravuje Evropská unie novou sadu protiopatření. Ta by mohla zahrnovat cla na americké potraviny a agrární suroviny, což ovlivní obchodní toky v obou směrech.
Na seznamu možných odvetných cel EU se mohou objevit:
- Maso (hovězí, drůbež)
- Mléčné výrobky (sýry, máslo)
- Sója a olejniny
- Ovocné šťávy, cukrovinky
- Alkoholické nápoje (whiskey, bourbon, víno)
Rozhodnutí o konkrétních produktech zatížených cly padne v druhé polovině dubna 2025. Aktuálně probíhá veřejná konzultace Evropské komise, do níž se mohou zapojit asociace, firmy, veřejná správa i jednotliví aktéři agrárního sektoru. Tato konzultace má klíčový význam při výběru konkrétních produktů, které budou zatíženy cly, a při formulaci strategie EU vůči USA. Doporučujeme českým výrobcům potravin a oborovým asociacím aktivně se do této konzultace zapojit. Své vstupy a návrhy mohou firmy předkládat přímo Evropské komisi do 26. 3. formulářem v odkazu zde. Pokud máte konkrétní připomínky k návrhu seznamu celních položek nebo chcete prosazovat změny, nyní je správný čas vyjádřit svůj postoj.
Česká republika tradičně podporuje volný obchod, a proto se i na evropské úrovni snaží minimalizovat negativní dopady cel. Ministerstvo zemědělství ČR zajišťuje koordinaci české pozice, kterou následně prosazuje v jednáních na úrovni EU. V příštích týdnech budou probíhat jednání s evropskými a americkými partnery, a české firmy by měly sledovat možné změny v pravidlech hry.