Členské státy EU budou muset v budoucnu plnit konkrétní milníky a cíle, aby měly nárok na čerpání prostředků z příštího víceletého finančního rámce (MFF), tedy sedmiletého rozpočtu Evropské unie v hodnotě přes jeden bilion eur. Vyplývá to z nového návrhu Komise, jehož cílem je zpřísnit podmínky pro vyplácení prostředků a posílit kontrolu nad jejich využíváním.
Peníze za reformy jako nový standard?
Podle von der Leyen by každá tranše evropského financování měla být vyplácena až po dosažení dohodnutých cílů, podobně jako tomu bylo u Fondu obnovy po pandemii covidu-19, který členským státům přidělil 648 miliard eur výměnou za konkrétní investice a reformy.
Tento přístup může prohloubit již existující napětí mezi bohatšími zeměmi západní a severní Evropy, které model „peníze za reformy“ podporují, a chudšími státy východní a jižní Evropy, které často čerpají více a vnímají přísné podmínky jako omezující.
Reforma SZP i politiky soudržnosti
Von der Leyen oznámila také záměr modernizovat dvě největší a zároveň nejcitlivější výdajové politiky EU – Společnou zemědělskou politiku (SZP) a politiku soudržnosti. Tyto programy dnes tvoří přibližně dvě třetiny z celkového rozpočtu EU.
Podle Komise však i nadále zůstanou ústředními pilíři investic a reforem, přičemž nový rozpočet bude více zaměřen na partnerství s národními a regionálními úrovněmi řízení. Tím chce Komise uklidnit obavy, že zpřísněná pravidla by mohla omezit přístup samospráv a regionů k financování.
Nové priority: konkurenceschopnost, výzkum, flexibilita
Součástí rozpočtové reformy bude také zřízení Evropského fondu konkurenceschopnosti, který má financovat klíčové strategické oblasti, jako jsou umělá inteligence, biotechnologie a vesmírný výzkum.
Výzkumný program Horizon Europe zůstane i nadále samostatným programem, avšak nově bude „úzce propojen“ s tímto fondem. Tím se podle nové německé ministryně pro výzkum Dorothee Bär podařilo uhájit samostatnost evropského výzkumu, což označila za „velký dar pro Německo“.
Komise se chce také více zaměřit na flexibilitu. Aktuálně je více než 90 % rozpočtu EU pevně navázáno na priority stanovené před lety, což zanechává jen 4 % prostředků jako rezervu pro nepředvídané události. „Tento rozpočet byl připraven pro svět, který už dnes neexistuje,“ uzavřela von der Leyen.
Zdroj: euractiv