Pokles prodeje zemědělské techniky v Kanadě v roce 2025, Ukrajina – výrazné zdražení okurek a rajčat

Kanadský prodej zemědělské techniky by měl po zbytek letošního roku a také s výhledem na rok 2025 klesat. Hlavním důvodem jsou úsporná opatření zemědělců, kteří z důvodu nižších výkupních cen komodit a vyšších provozních nákladů odkládají nákup nové techniky. Podle prognózy kanadského bankovního domu Farm Credit Canada by například prodej kombajnů měl v roce 2025 klesnout o téměř 7 procent ve srovnání s pětiletým průměrem. Pokles prodeje předpokládají i u traktorů s výkonem do 40 koní o téměř 29 procent ve srovnání s  pětiletým průměrem, s výkonem od 40 do 100 koní o téměř 21 procent a u traktorů s výkonem nad 100 koní o něco více než 6 procent.
Začátek letošního roku byl podle Farm Credit Canada ve znamení zpomalení prodeje v USA, což umožnilo výrobcům poslat do Kanady větší množství nových strojů. Tím došlo k nahromadění zásob, což ovlivnilo i obchod s použitou zemědělskou technikou. Pro rok 2025 se tak kvůli vyšší nabídce zemědělské techniky očekává tlak na snížení cen. Pozitivním efektem by mělo být i snížení úrokových sazeb v Kanadě, které by mělo do budoucna zmírnit finanční tlak na zemědělce a usnadnit jim nákup techniky.
Na aktuální vývoj reagují i američtí výrobci zemědělské techniky, kteří omezují svoji výrobu.
Společnost Deere &Co očekává v roce 2025 pokles tržeb o 10 až 15 % ve všech segmentech strojů. Další společnosti jako je CNH Industrial a AGCO rovněž očekávají snížení svého zisku.
I přes to však věříme, že kanadský trh bude představovat vhodné obchodní prostředí pro české výrobce a exportéry zemědělské techniky. Ministerstvo zemědělství spolu
s Velvyslanectvím ČR v Ottawě bude i nadále podporovat jejich vstup a působení v tomto teritoriu.

Zdroj: Farmtario


Ukrajina – výrazné zdražení okurek a rajčat

Poptávka po skleníkových okurkách a rajčatech na Ukrajině zůstává vysoká a tento trend se zesiluje zejména v zimním období, kdy je nabídka zeleniny z polí výrazně snížena. Nárůst nákladů na energie a problémy s vytápěním skleníků ovlivňují náklady na pěstování skleníkových plodin, což ovlivňuje konečné ceny. Obchodníci uvádějí, že ceny skleníkových rajčat ve velkoobchodech a tržnicích dosahují v průměru 110 hřiven za kg (66 Kč), což je o 70 % více než v loňském roce. Průměrná cena skleníkových okurek je 93 hřiven za kg (56 Kč). Na trhu je domácí i dovážená zelenina. Kvůli nedostatku místních produktů se však zvyšuje podíl dovozu, zejména z Turecka. I dovážená zelenina zdražuje, a to kvůli logistickým nákladům a clům.

Během války vzrostly ceny potravin o 44 %
Během tří let války se celkový index spotřebitelských cen na Ukrajině zvýšil o 144,2 %, což znamená nárůst o 44,2 %. Nejvíce zdražilo ovoce – o 109,8 %, nealkoholické nápoje zdražily o 50,8 %, nejméně olej (kromě olivového oleje) – o 6,7 %. Tucet vajec stojí 80 hřiven (48 Kč), máslo 200g stojí 100 – 120 hřiven (66 Kč), fermentovaný sýr 350g stojí 85 hřiven (51 Kč).
Inflace nabírá na síle již tři roky a letos se zvýšila v průměru o 10 %. Analytici uvádějí, že letos zemědělci sklidili o 30 % méně brambor, cena vajec se zvýšila v důsledku výrazného nárůstu cen krmných směsí, jejichž hlavní složkou je kukuřice.

Rumunský prezidenský kandidát Gheorghescu chce zakázat vývoz ukrajinského obilí přes Rumunsko.
Lídr prezidentského klání v Rumunsku, krajně pravicový kritik NATO Calin Gheorghescu, slíbil, že zakáže další vývoz ukrajinského obilí přes území své země a zastaví vojenskou pomoc Kyjevu. Podle kandidáta není Bukurešť povinna dodržovat závazky NATO v oblasti výdajů na obranu a dává přednost národním zájmům. Od doby, kdy Rusko zaútočilo na Ukrajinu, Rumunsko pomohlo vyvézt miliony tun ukrajinského obilí přes černomořský přístav Konstanta, vycvičilo ukrajinské stíhací piloty a darovalo Kyjevu baterii protivzdušné obrany Patriot.
Zdroj: Ministerstvo hospodářství UA, agentura Reuters