Pro Evropany a většinu lidí na celém světě není svět bez hospodářských zvířat „požadavkem“.. Nicméně menšinový podíl evropské populace uvažuje o světě, který je „bez živočišné výroby“. Tento jasný a radikální postoj se může zdát svůdný pro někoho, kdo to považuje za ucelenou vizi budoucnosti. Jedinečné odstranění celé skupiny potravin z naší budoucnosti by však přineslo řadu důsledků, které se často ignorují nebo nejsou vnímány celistvě.
Posouzení všech sociálních, environmentálních a ekonomických aspektů souvisejících s opuštěním evropského modelu chovu hospodářských zvířat je velmi složité i pro vědce v oblasti chovu hospodářských zvířat a mnoho vedlejších účinků je téměř nemožné předvídat. Existuje však pět jasných důsledků, které lze považovat za jisté:
Evropa již nebude leader v cirkulární bio – ekonomice
V globální cirkulační biohospodářství má hospodářská zvířata mnoho cenných rolí, které by zmizely ve světě bez hospodářských zvířat. Valorizací vedlejších produktů potravinového řetězce přispívá hospodářská zvířata k efektivnějšímu zemědělství a bohaté kulturní a kreativní společnosti. Recyklace nebo někteří říkají „upcycling“ biomasy ze zdrojů, jako je tráva, sláma a otruby, které jsou pro lidi nepoživatelné, je důležitým procesem. Pokud by se tyto zbytky a vedlejší produkty nespotřebovaly hospodářskými zvířaty, mohly by se samy o sobě rychle stát ekologickou zátěží. Proč? Protože se zvyšuje poptávka lidí po zpracovaných potravinách.
Použití zvířecích kůže, chov hospodářských zvířat také poskytuje naší společnosti krásný a odolný materiál s jedinečnými vlastnostmi, který slouží k výrobě obuvi, oblečení, bytového textilu, autosedaček a interiérů, hudebních nástrojů, vázání knih a mnoho dalšího spotřebního zboží, které vytvořilo a udržuje kulturní hodnotu mnoha evropských zemí. Ve skutečnosti je kůže pravděpodobně prvním produktem oběhové ekonomiky v historii.
Hospodářská zvířata také regulují ekologické cykly, uzavírají cyklus živin a zlepšují úrodnost půdy a sekvestraci uhlíku recyklací a využíváním hnoje jako biologického zdroje a využíváním travin, které nejsou vhodné pro plodiny.
V zemědělství s chovem hospodářských zvířat se střídají častěji plodiny a využívají se travních porosty, které mají funkci protierozní,dále mají funkci regulace škůdců plodin, což zemědělcům umožňuje omezit používání pesticidů. Ve světě bez hospodářských zvířat by zvýšená poptávka po rostlinné produkci měla za následek zintenzivnění využívání zemědělské půdy, zvýšení zemědělské půdy potřebné pro produkci potravin, ztrátu biologické rozmanitosti a opuštění půdy, která není vhodná pro plodiny nebo produkce bílkovin, jako jsou například horské oblasti. (Viz také: Mistři efektivity zdrojů: Co-Products, základní součást výživy zvířat )
Venkovská Evropa bude vyčerpána
Dnešní dobytek je klíčovou součástí venkovské Evropy. Hospodářská zvířata se vyskytují téměř ve všech regionech v celé Evropě v široké rozmanitosti produkčních systémů podle místních ekonomických, geografických a sociologických souvislostí. Odvětví chovu hospodářských zvířat významně přispívá k evropské ekonomice (168 miliard EUR ročně, 45% celkové zemědělské činnosti) k obchodní bilanci a vytváří zaměstnanost pro téměř 30 milionů lidí. Bez hospodářských zvířat se venkovský exodus zvýší, vytvoří v našich městech další tlak a větší propojení s přírodou a kulturním dědictvím. Opuštěná půda by také vedla ke zvýšenému riziku lesních požárů v souvislosti s globálním oteplováním.
Zvýší se používání a cena syntetických hnojiv
Odvětví chovu hospodářských zvířat neprodukuje pouze potraviny, ale také širokou škálu vedlejších produktů, počínaje hnojem a jinými odpadními látkami. V současnosti 40% celosvětově obdělávané plochy používá organická hnojiva pocházející z živočišné výroby. Svět bez hospodářských zvířat proto povede k významnému nárůstu používání syntetických hnojiv. To by mělo za následek zvýšenou závislost evropských zemědělců na dovozu hnojiv, což by ohrozilo naši potravinovou bezpečnost. Dnes hnojiva již představují jednu třetinu zemědělských nákladů. V budoucnu, kde může být vidět vyšší cena hnojiv, již nemusí být produkce plodin bez globálního zvýšení cen zisková.
Hnojivo je pouze jeden symbolický příklad společný pro všechny typy hospodářských zvířat. Mnoho dalších méně známých vedlejších produktů, jako jsou kosmetické výrobky, údržba krajiny,… bude obtížné nahradit bez vysokých environmentálních, ekonomických a sociálních nákladů.
Evropské kulturní dědictví potravin částečně zmizí
Úplný odklon od živočišné výroby by představoval velké výzvy k uspokojení nutričních potřeb všech obyvatel. Bez masa, sýrů, vajec a ryb ve stravě by obyvatelstvo EU nezískalo dostatek několika různých základních živin z potravin, které konzumují. Rostlinná strava by také vyžadovala, aby jednotlivci jedli více jídla a více denních kalorií, aby vyhověli jejich nutričním potřebám, protože dostupná jídla z rostlin nejsou tak hustá jako živiny jako zvířata od zvířat.
Eliminace hospodářských zvířat by zvýšila nedostatky vápníku, vitamínů A a B12 a některých důležitých mastných kyselin (z ryb). Ty jsou důležité, protože pomáhají snižovat kardiovaskulární onemocnění a zlepšují kognitivní funkce a vidění u kojenců. Potravinářské výrobky pro zvířata jsou jediným dostupným doplňkovým zdrojem některých mastných kyselin a vitaminu B12.
V tomto kontextu by masové alternativy vyráběné koncentrovaným počtem podniků a výroba vitaminu B12 farmaceutickým průmyslem nahradily zemědělce a živočišný průmysl ve venkovských oblastech.
Uhlíková stopa našich jídel neuvidí podstatné snížení
Z pohledu změny klimatu by svět bez hospodářských zvířat pravděpodobně nebyl, jak by někteří mohli očekávat. Bez přežvýkavců by údržba naší pastevecké louky a živých plotů byla velmi obtížná. Lesy získají půdu a stanou se náchylnějšími k požáru v případě extrémních teplot. Vypráví o tomto problému vědecká studie z USA. Vědci Mary Beth Hall a Robin R. Whiteová se domnívala, že úplné odstranění hospodářských zvířat v USA by při zvažování hlavních vedlejších důsledků představovalo pouze pokles asi 2,6% celkových amerických emisí. opuštění hospodářských zvířat. Vzhledem k rozmanitosti a rozdílům v modelech zemědělství mezi Evropou a USA můžeme pouze předpokládat, že zisky by byly v Evropě ještě menší. Kromě toho1 .
Jean-Louis Peyraud, výzkumný pracovník společnosti INRA, uvedl v prohlášení z roku 2017 ze skupiny Task Force pro zvířata : „ Svět bez chovu hospodářských zvířat je jen krátkou, střednědobou a dlouhodobou utopií. Je čas, abychom se vrátili k realističtějším pozicím založeným na faktech. Odstranění chovu hospodářských zvířat by bylo pro lidstvo naprostým nesmyslem. Neznamená to však, že nemusíme zlepšovat náš způsob chovu zvířat, respektovat je, nabízet jim slušný život a zajistit, aby jejich porážka byla prováděna bez bolesti a stresu. Musíme pokračovat ve výzkumu a inovovat, abychom snížili negativní dopady chovu hospodářských zvířat a rozšířili služby, které poskytuje našim společnostem. “
Zdroje:
– https://www.pnas.org/content/114/48/E10301.full
– https://www.futura-sciences.com/planete/actualites/rechauffement-climatique-viande-in-vitro-encore -pire-planete-vraie-75120 /
– http://pr.euractiv.com/pr/world-without-livestock-farming-makes-no-sense-humanitarian-economic-ecological-and-agronomic
Úpravy zpracovala: Menclová