Novela vyhlášky o skladování a způsobu používání hnojiv – nový právní předpis účinný od 15. července 2025

Ve Sbírce zákonů byla publikována vyhláška č. 227/2025 Sb., kterou se mění vyhláška č. 377/2013 Sb., o skladování a způsobu používání hnojiv, ve znění pozdějších předpisů.

Cílem novely vyhlášky, kterou se mění vyhláška č. 377/2013 Sb., o skladování a způsobu používání hnojiv, ve znění pozdějších předpisů, je uvést do souladu text této vyhlášky s novelou zákona č. 156/1998 Sb., o hnojivech, a současně snížit administrativní zátěž zemědělců.

Novelou vyhlášky dochází ke zjednodušení a minimalizaci povinnosti předávat elektronickou evidenci o používání hnojiv, přičemž dojde i ke snížení množství dat, která je potřeba zemědělcem evidovat. Zemědělec bude předávat evidenci hnojení pouze na výzvu a nikoli automaticky každoročně. Další podstatnou změnou je redukce povinných údajů obsažených v evidenci hnojení v příloze č. 2 a vylepšení struktury předávaného datového souboru, který zemědělci zašlou do jednotného úložiště dat v případě kontroly provedené Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským. Datový soubor by měl být funkčnější a měl by být schopen poté umožnit i další již dobrovolné výpočty bilancí organické hmoty, dusíku a fosforu.

Z důvodu usnadnění výpočtů a úvah zemědělcům se dále doplňují další dvě kategorie plodin v příloze č. 6 pro průměrný odběr živin plodinami, dvě kategorie zvířat v příloze č. 3 pro průměrný přívod živin ve hnojivech a průměrná roční produkce dusíku zvířaty. Pro tekutá statková hnojiva z chovů skotu (kejda skotu) a kapalná organická hnojiva (digestát, fugát digestátu) vyrobená z rostlinných produktů a ze statkových hnojiv pocházejících z chovů skotu se vzhledem k nízkému riziku vnosu cizorodých látek zvyšuje hodnota maximálního přívodu do půdy uvedená v § 7 odst. 8 vyhlášky.

Vyhláška č. 227/2025 Sb., kterou se mění vyhláška č. 377/2013 Sb., o skladování a způsobu používání hnojiv, ve znění pozdějších předpisů. vyhláška je účinná dnem 15. července 2025

 

  • Už žádné každoroční zasílání dat: Tuto povinnost si škrtněte ze seznamu.
  • Věnujte pozornost výzvám k předání evidence: Mějte svou evidenci v pořádku, ale neposílejte ji, dokud vás o to ÚKZÚZ nepožádá.
  • Méně údajů k zaznamenávání: Zkontrolujte si novou přílohu č. 2 a přizpůsobte tomu vaši evidenci.
  • Větší volnost s kejdou a digestátem: Pokud používáte tekutá statková hnojiva (skot) nebo kapalná organická hnojiva, ověřte si nové limity.
  • Snazší bilancování živin: Využijte nové kategorie pro přesnější výpočty živin, které vám pomohou optimalizovat hnojení.

 

 

Nové znění / Popis změny Praktický dopad pro zemědělce Přílohy č. 2
g) název plodiny2), druh, (slova „odrůda, užitkový směr3)“ se zrušují) Méně detailů o plodině: Již nebudete muset evidovat odrůdu a užitkový směr plodiny. To značně snižuje administrativní zátěž a zjednodušuje vedení evidence pro každé pole.
V písm. h) a i) se ruší čárka za odkazem na poznámku pod čarou č. 3 a odkaz na poznámku pod čarou č. 4. Konzistentnější formát: Jedná se spíše o technickou úpravu, která zpřehledňuje text a odstraňuje zastaralé nebo matoucí odkazy. Pro vás to nemá přímý praktický dopad na obsah evidovaných dat.
V písm. j) se ruší odkaz na poznámku pod čarou č. 3. Konzistentnější formát: Opět technická úprava, která zpřehledňuje text přílohy. Nemá přímý dopad na evidované údaje.
V písm. k) až m) se ruší odkaz na poznámku pod čarou č. 3 a doplňují se slova „ , jedná-li se o plodinu pěstovanou na kultuře orná půda“. (Změna se týká původního umístění poznámky 3, ale nově se vztahuje jen na ornou půdu). Přesnější definice povinnosti: Tyto údaje (výnos hlavního/vedlejšího produktu) se nově explicitně vyžadují POUZE pro plodiny pěstované na orné půdě. Pokud tedy pěstujete plodiny na jiných kulturách (např. trvalé travní porosty), tyto údaje nebudete muset evidovat, což je snížení administrativní zátěže.
V písm. q) se slova „- u pastvy nebo pobytu zvířat na zemědělské půdě se uvedou výkaly a moč, včetně druhu zvířat“ zrušují. Zjednodušení evidence pastvy: Už nemusíte detailně specifikovat „výkaly a moč“ a druh zvířat přímo v kolonce pro druh hnojiva při pastvě. Tato informace se přesouvá a zpřesňuje do nového písmene r). Tím se zjednodušuje záznam o přímém hnojení zvířaty.
Vkládá se nové písmeno r) druh zvířat, jedná-li se o pastvu hospodářských zvířat4),. Dosavadní písmena r) až v) se označují jako písmena s) až w). Přesnější a jednodušší evidence pastvy: Nově je samostatná položka pro druh zvířat při pastvě. To je jasnější a logičtější než původní formulace v bodě q). Ostatní údaje o dávkách hnojiv se posouvají dál v seznamu.
Nová vysvětlivka 3): V případě pěstování více plodin na stejné ploše v rámci pěstebního (hospodářského) roku se vedou i údaje o datu výsevu a datu sklizně nebo zapravení. (Znění zůstává stejné, ale odkaz 3 byl zrušen u písm. g), h), i), j), k), l), m) a nově se vztahuje jen na situaci více plodin.) Jasnější kontext vysvětlivek: Vysvětlivka č. 3 nyní jasněji definuje, kdy je nutné evidovat datum výsevu/sadby a sklizně/zapravení – pouze pokud pěstujete více plodin na stejném pozemku v jednom roce. Tím se sníží povinnost evidovat tato data u jednorázových plodin, což opět snižuje administrativní zátěž.
Nová vysvětlivka 4): V případě pastvy hospodářských zvířat se údaje podle písmen q), s), u) až w) neuvádí. Jednoznačné zjednodušení evidence pastvy: Tato nová vysvětlivka je klíčová pro pastevní systémy. Při pastvě již nemusíte uvádět:q) druh nebo název hnojiva (tj. výkaly/moč), s) celková dávka hnojiva, u) průměrný přívod živin a w) průměrná dávka pomocných látek (pokud se nepoužívají). To je významné snížení administrativy pro chovatele dobytka na pastvě!
d) číslo katastrálního území1) v případě, že se nejedná o díly půdních bloků vedené v evidenci využití půdy podle uživatelských vztahů podle zákona o zemědělství, Větší flexibilita pro evidenci zemědělské půdy: Pokud již váš pozemek (půdní blok) je veden v evidenci půdy (LPIS) podle uživatelských vztahů, nemusíte evidovat číslo katastrálního území. To zjednodušuje evidenci pro většinu zemědělské půdy, která je již v LPISu.

Přílohy