Ve Sbírce zákonů byla publikována vyhláška č. 18/2020 Sb., o požadavcích na mlýnské obilné výrobky, těstoviny, pekařské výrobky a cukrářské výrobky a těsta.
Účelem nové právní úpravy je přizpůsobení požadavků na mlýnské obilné výrobky, těstoviny, pekařské výrobky a cukrářské výrobky a těsta novým vědeckým poznatkům a technologickému vývoji v potravinářství a přímo použitelným předpisům Evropské unie.
Vyhláška v návaznosti na přímo použitelné předpisy Evropské unie zejména stanoví pro mlýnské obilné výrobky, těstoviny, pekařské výrobky a cukrářské výrobky a těsta:
- způsob poskytování informací o těchto výrobcích,
- rozdělení těchto výrobků na druhy, skupiny a podskupiny,
- požadavky na jakost,
- přípustné záporné hmotnostní a objemové odchylky balení,
- teplotní režimy a relativní vlhkost vzduchu při uchovávání,
- způsoby uchovávání a manipulace během uvádění na trh,
- minimální technologické požadavky.
Vyhlášky dále obsahuje vymezení pojmů, které je nezbytné pro členění mlýnských obilných výrobků, těstovin, pekařských výrobků a cukrářských výrobků a těst na druhy, skupiny a podskupiny a dále pro jejich označování.
Vyhlášky je prováděcím právním předpisem k zákonu č. 110/1997 Sb., o potravinách a tabákových výrobcích, a nahradí stávající vyhlášku č. 333/1997 Sb., ze které přímo vychází a proto se ani věcný obsah předmětu a rozsahu právní úpravy v zásadě nemění.
Novela vyhlášky č. 389/2017 Sb., o stanovení výše paušálních částek nákladů veterinárních kontrol spojených s dovozem nebo vývozem
Ve Sbírce zákonů byla publikována vyhláška č. 21/2020 Sb., kterou se mění vyhláška č. 389/2017 Sb., o stanovení výše paušálních částek nákladů veterinárních kontrol spojených s dovozem nebo vývozem, ve znění pozdějších předpisů.
Hlavním cílem novely vyhlášky je v návaznosti na novelu veterinárního zákona publikovanou pod č. 368/2019 Sb., která implementuje evropské nařízení o úředních kontrolách, upravit výši nákladů spojených s prováděním pohraniční veterinární kontroly při dovozu živočišných produktů nebo živých zvířat. Tato bude nově určena částkou stanovenou pro účely výpočtu skutečných nákladů spojených s prováděním každé jednotlivé pohraniční veterinární kontroly, tzn. kontroly dokladů, kontroly totožnosti a fyzické kontroly.
Kontrola dokladů se provádí u všech zásilek zvířat, živočišných produktů a ostatního veterinárního zboží dováženého ze třetích zemí.
Kontroly totožnosti a fyzické kontroly se provádějí s ohledem na riziko, které zvířata, živočišné produkty nebo ostatní veterinární zboží představují pro zdraví lidí a zvířat a dobré životní podmínky zvířat.
Nová vyhláška o předepisování léčivých přípravků při poskytování veterinární péče
Ve Sbírce zákonů byla publikována vyhláška č. 25/2020 Sb., o předepisování léčivých přípravků při poskytování veterinární péče.
Hlavním cílem vyhlášky je reagovat na změnu zákonného zmocnění obsaženého v poslední novele zákona č. 378/2007 Sb., o léčivech a o změnách některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů (zákon č. 262/2019 Sb.).
Právní úpravu předepisování léčivých přípravků při poskytování veterinární péče dosud představovala vyhláška č. 54/2008 Sb., o způsobu předepisování léčivých přípravků, údajích uváděných na lékařském předpisu a pravidlech používání lékařských předpisů, která byla společnou vyhláškou Ministerstva zdravotnictví a Ministerstva zemědělství a upravovala oblast humánních i veterinárních léčivých přípravků. Výše uvedenou novelou zákona o léčivech však došlo k rozdělení dosud společného zmocňovacího ustanovení a Ministerstvo zemědělství je tak zmocněno k vydání samostatné vyhlášky pro oblast léčivých přípravků při poskytování veterinární péče.
Vyhláška obsahově vychází z dosavadní právní úpravy, neboť novelou zákona o léčivech nedochází ke změnám v oblasti veterinárních léčivých přípravků. Vyhláška zachovává dosavadní právní úpravu, včetně zajištění návaznosti na právní úpravu provedenou jinými právními předpisy. V případě tiskopisů receptů a žádanek s modrým pruhem vyhláška odkazuje na vyhlášku Ministerstva zdravotnictví č. 329/2019 Sb., o předepisování léčivých přípravků při poskytování zdravotních služeb.