FAO Food Price Index za prosinec 2024

Navzdory pravidelným měsíčním nárůstům během většiny roku 2024 v souvislosti s rostoucími cenami mléčných výrobků, masa a rostlinných olejů, zůstal celkový Index cen potravin FAO (FFPI) za rok 2024 pod úrovní roku 2023. V prosinci 2024 dosáhl hodnoty 127 bodů, což představuje pokles o 0,5 % oproti listopadu, ale stále o 6,7 % více než před rokem. Průměrná hodnota indexu za rok 2024 činila 122 bodů, což bylo o 2,1 % méně než v roce 2023.

Index cen obilovin FAO v prosinci dosáhl 111,3 bodu, což je téměř beze změny oproti listopadu a o 9,3 % méně než před rokem. Stabilní ceny pšenice byly ovlivněny nižší poptávkou a vysokou sezónní dostupností, zatímco ceny kukuřice mírně vzrostly kvůli omezeným zásobám v USA a silné poptávce po ukrajinském vývozu. Ceny ječmene rostly, zatímco čirok zlevnil. Ceny rýže klesly o 1,2 % kvůli slabší poptávce po rýži Indica a voňavé rýži. Za celý rok 2024 klesl průměrný index obilovin FAO o 13,3 % oproti roku 2023 kvůli nižším cenám pšenice a obilovin, zatímco průměrný index cen rýže vzrostl o 0,8 %, což představuje 16leté maximum kvůli silné poptávce v Asii.
Index cen rostlinných olejů FAO v prosinci dosáhl průměrné hodnoty 163,3 bodu, což představuje mírný pokles o 0,5 % oproti listopadu, nicméně o 33,5 % více než před rokem.
Mírný pokles proti listopadu byl způsoben nižšími cenami sójového, řepkového a slunečnicového oleje, které převážily nad mírným nárůstem cen palmového oleje. Ceny palmového oleje vzrostly o 2 % kvůli omezeným zásobám v jihovýchodní Asii, zatímco ceny sójového oleje klesly v souvislosti s očekávanými dostatečnými globálními zásobami. Ceny řepkového a slunečnicového oleje rovněž poklesly kvůli oslabené poptávce. Průměrná hodnota indexu rostlinných olejů FAO za rok 2024 2024 (138,2 bodu) vzrostla o 9,4 % oproti roku 2023 kvůli zhoršení globální nabídky.
Index cen masa FAO dosáhl v prosinci průměrné hodnoty 119,0 bodu. Index mírně vzrostl o 0,4 % po třech měsících poklesu, přičemž hlavním důvodem bylo zdražení hovězího masa kvůli silné poptávce a omezení produkce. Ceny skopového masa také vzrostly v důsledku nižší dostupnosti z Austrálie a stabilní globální poptávce, zatímco ceny vepřového masa klesly kvůli slabší poptávce v EU. Ceny drůbežího masa mírně poklesly kvůli dostatečným exportním zásobám z Brazílie. Za celý rok 2024 vzrostly průměrné ceny masa o 2,7 % oproti roku 2023 (dosáhly 117,2 bodu), zejména v souvislosti s vyšší poptávkou po hovězím, skopovém a drůbežím mase, zatímco ceny vepřového masa klesly především kvůli nižší poptávce, zejména z Číny.
Index cen mléčných výrobků FAO dosáhl v prosinci průměrné hodnoty 138,9 bodu, což je o 0,7 % méně než v listopadu a jedná se o první pokles po sedmi měsících růstu. Přesto však index zůstal o 17 % vyšší než před rokem. Nejvýraznější pokles zaznamenaly ceny másla kvůli slabé poptávce a vysokým zásobám. Podobně také klesly ceny sýrů a sušeného odstředěného mléka. Naopak ceny sušeného plnotučného mléka vzrostly kvůli silné poptávce v Asii a nízkým zásobám v Evropě. Za celý rok 2024 vzrostl průměrný index cen mléčných výrobků o 4,7 % oproti předchozímu roku a dosáhl tak 129,6 bodu. Hlavním důvodem byly vyšší ceny másla způsobené vysokou poptávkou a omezenými exportními zásobami.

Index cen cukru FAO dosáhl v prosinci průměrné hodnoty 120 bodu, což je o 5,1 % méně než v listopadu, a tedy druhý měsíční pokles v řadě. Pokles světových cen cukru byl způsoben vyšší produkcí cukru v Brazílii, oslabením brazilského realu vůči dolaru a příznivým výhledem na sklizně v Indii a Thajsku. Za celý rok 2024 klesl průměrný index cen cukru FAO o 13,2 % oproti roku 2023 kvůli rekordním exportům z Brazílie a očekávání pozitivních  globálních zásob pro sezónu 2024/25.

Více informací: FAO Food Price Index | Food and Agriculture Organization of the United – https://www.fao.org/worldfoodsituation/foodpricesindex/en/