Zprávy z OECD: podpora produktivity v zemědělství

 

Na začátku listopadu byla zveřejněna pravidelná zpráva o vývoji zemědělských politik v 54 zemích. Letošní vydání je zaměřeno na udržitelný růst produktivity v zemědělství.

Zpráva vyzývá k jasnému stanovení cílů pro strategie udržitelného růstu produktivity
a k investicím do schopnosti měřit výsledky v této oblasti. Státy by měly identifikovat/řešit environmentálně škodlivé podpory, zvýšit podíl podpor environmentálně příznivých způsobů hospodaření a zacílit na inovace zlepšující produktivitu a environmentální výkonnost.
Podpory zemědělství od roku 2021 klesly (většinou v důsledku vyšších cen potravin), ale zůstávají blízko historických maxim. Chybí dostatečné zaměření podpor na inovace, produktivitu a udržitelnost. Podpory v letech 2021-23 v průměru nevyvážily negativní dopad vyšších cen na spotřebitele vyvolaný obchodními bariérami a dalšími politikami ovlivňujícími ceny.
Celková podpora zemědělců a spotřebitelů v období 2021–23 činila v průměru 842 mld. USD ročně. Hlavními ekonomikami poskytujícími podpory jsou Čína (37 %), USA (15 %), Indie (14 %) a EU (13 %).
Zásadní roli při adaptaci sektoru na změnu klimatu a zvyšování produktivity hrají výzkum a vývoj, inspekční a kontrolní systémy pro zajištění biologické bezpečnosti, fyzická a digitální infrastruktura, instituce podporující dobře fungující výrobní systémy a trhy nebo ekosystémové služby (jako je např. ochrana vody aj.). Jejich podíl na celkové vládní podpoře sektoru však činil ve sledovaném období 12,5 % (pokles ze 16 % za posledních 20 let).

Zpracoval: Oddělení zahraničně obchodní spolupráce MZe, 8. listopadu 2024
Kontakt: radek.stransky@mze.gov.cz