Tisková zpráva – Česká republika dopravila další zásilku semen do globálního úložiště na Špicberkách, tentokrát uložila do věčně zmrzlé půdy 95 vzorků semen. Nyní se tam nachází 1263 jedinečných druhů a odrůd zemědělských plodin z českého Národního programu rostlin. Podzemní trezor slouží k bezpečnému uchování genetických zdrojů rostlin významných pro výživu a zemědělství.
Na Špicberkách uložila česká Genová banka další původní české odrůdy (např. jarní ječmeny Dragerův žlutý a bílý), krajové odrůdy (např. hrách Orávka) a plané druhy blízce příbuzné kulturním plodinám (mnohoštět vejčitý). Jde celkem o 95 vzorků, každý z nich obsahuje vždy celkem 300 až 500 semen podle druhu rostliny a velikosti ukládaného balení.
Uložení národních vzorků v centrální genobance je bezplatné. Jde o službu, kterou hradí norská vláda a nadace Crop Trust. V úložišti jsou semena udržována při stále teplotě -18 °C. Skladovací komory se nachází více než 100 metrů hluboko uvnitř hory, pod vrstvami skály o tloušťce 40 až 60 metrů, 130 metrů nad úrovní moře. Vloni uložiště vzorky nepřijímalo kvůli opravě, při které bylo lépe zabezpečeno proti pronikání vody a dalším rizikům.
Po patnácti letech od spuštění projektu je v permafrostu bezpečně uloženo více než 960 tisíc položek náležejících k téměř 6 tisícům druhů rostlin ze 75 genobank z celého světa.
V České republice jsou významné genetické zdroje součástí Národního programu konzervace a využívání genetických zdrojů rostlin, zvířat a mikroorganismů významných pro výživu a zemědělství, který Ministerstvo zemědělství vyhlásilo na období 2018–2022. Smyslem programu je uchování co možná nejširší genetické rozmanitosti zemědělských plodin domácího původu a rozšiřování této různorodosti podle potřeb zemědělského výzkumu a šlechtění. Sortiment genetických zdrojů rostlin dostupných v České republice přesahuje 55 tisíc položek.
Vojtěch Bílý
tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství