Evropská komise zahájila činnost Evropského výboru pro zemědělství a potraviny

Evropská komise oficiálně zřídila Evropský výbor pro zemědělství a výživu (EBAF), čímž navázala na jedno z doporučení závěrečné zprávy strategického dialogu o budoucnosti zemědělství.

Evropský výbor pro zemědělství a potraviny, kterému předsedá komisař pro výživu a zemědělství Christophe Hansen, usiluje o zachování nové kultury dialogu, důvěry a účasti mnoha zúčastněných stran mezi aktéry potravinového řetězce a občanskou společností, jakož i s Komisí.

Předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová uvedla: „Zemědělství je jádrem budoucnosti naší Evropy. Dnes pokračujeme ve strategickém dialogu o budoucnosti zemědělství EU s cílem budovat důvěru a spojovat lidi. Evropská rada pro zemědělsko-potravinářské odvětví má řešit celou složitost zemědělsko-potravinářského hodnotového řetězce, podporovat naše zemědělce a prosazovat odolnější, konkurenceschopnější a udržitelnější zemědělsko-potravinářský systém.“

Očekává se, že tento poradní orgán bude Komisi poskytovat poradenství na vysoké úrovni v návaznosti na zprávu ze strategického dialogu o budoucnosti zemědělství EU a přispěje k práci na vizi pro zemědělství a potraviny, která má být předložena během prvních 100 dnů mandátu.

Členové budou vybízeni k tomu, aby podporovali vzájemné porozumění a výměnu zkušeností a věnovali zvláštní pozornost soudržnosti a součinnosti politik Unie a jejich souladu s iniciativami soukromého sektoru.

Rada je zřízena na pět let a očekává se, že se bude scházet v zásadě dvakrát až šestkrát ročně. Komisař Hansen může skupinu svolat na další zasedání, je-li zapotřebí naléhavého poradenství.

Dnes je zveřejněna výzva k podávání přihlášek do představenstva. Bude se skládat z nejvýše 30 členských organizací zastupujících tři kategorie zúčastněných stran: zemědělská komunita, další aktéři potravinového řetězce a občanská společnost, a to i v oblastech, jako je životní prostředí a klima, dobré životní podmínky zvířat nebo otázky spotřebitelů. V této skupině by měly být vyváženě zastoupeny tyto tři kategorie zúčastněných stran. Organizace, které žádají o členství, by měly prokázat nejširší příslušnou způsobilost a odborné znalosti v oblastech souvisejících se zemědělstvím a potravinami na úrovni Unie a měly by vykazovat co nejširší zeměpisnou reprezentativnost ve všech členských státech. Měly by být rovněž zapsány v rejstříku transparentnosti.

Lhůta pro předložení žádostí orgánu EBAF uplyne dne 8. ledna 2025. Komise vyhodnotí všechny žádosti a má v úmyslu dokončit členství ve správní radě na začátku roku 2025. První zasedání rady bude svoláno ihned poté.

Souvislosti

V září 2023 předsedkyně von der Leyenová ve svém projevu o stavu Unie oznámila strategický dialog o budoucnosti zemědělství EU, který byl zahájen v lednu 2024 a na němž se setkaly hlavní zúčastněné strany z evropských zemědělsko-potravinářských odvětví, občanské společnosti, venkovských komunit a akademické obce s cílem dosáhnout společného porozumění a vize budoucnosti zemědělských a potravinových systémů Unie.

Poradenství a stanoviska Evropského výboru pro zemědělství a potraviny doplní již dostupné specifické a odvětvové odborné znalosti, a to i ze skupin pro občanský dialog.

 

 

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise

 Zemědělství je jádrem budoucnosti naší Evropy. Dnes pokračujeme ve strategickém dialogu o budoucnosti zemědělství EU s cílem budovat důvěru a spojovat lidi. Evropský výbor pro zemědělsko-potravinářské odvětví má řešit celou složitost zemědělsko-potravinářského hodnotového řetězce, podporovat naše zemědělce a prosazovat odolnější, konkurenceschopnější a udržitelnější zemědělsko-potravinářský systém.

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise
Christophe Hansen, komisař pro zemědělství a potraviny

 Strategický dialog o budoucnosti zemědělství ukázal, že zástupci se zjevně odlišnými zájmy by mohli najít společný základ. Je více mostů, které nás spojují, než zdí, které nás oddělují. Chci, aby Evropský výbor pro zemědělství a potraviny ztělesnil tuto novou kulturu spolupráce a dialogu, a to nejen mezi zúčastněnými stranami, ale také vůči Evropské komisi a s ní. Těším se na spolupráci s nimi ve prospěch zemědělsko-potravinářského odvětví EU. Těším se na spolupráci s nimi a na to, aby zemědělsko-potravinářské odvětví EU mohlo těžit z jejich praktických zkušeností.

Christophe Hansen, komisař pro zemědělství a potraviny