Zákon o zdraví rostlin: Rada přijímá vylepšená pravidla na ochranu proti škůdcům rostlin

Rada dnes přijala cílenou revizi rostlinolékařského zákona EU, která zlepšuje způsob, jakým EU bojuje proti škůdcům rostlin, zajišťuje bezpečnost rostlin, které se dostanou do EU, a zjednodušuje postupy.

„Toto nařízení zajistí trvale vysokou úroveň ochrany zdraví rostlin v celé EU a ochrání nás před fytosanitárními hrozbami. Revize také snižuje byrokracii a zjednodušuje stávající pravidla, což bude přínosem pro vnitrostátní orgány i pro operátory v tomto odvětví.
— István Nagy, maďarský ministr zemědělství

Hlavní prvky

Jedním ze způsobů , jak revize vylepšuje stávající rámec a lépe chrání zdraví rostlin , je vytvoření pohotovostního týmu pro rostlinolékařské zdraví v Unii . Tým se bude skládat z odborníků specializovaných na zdraví rostlin, kteří mohou poskytnout pomoc v případě nových ohnisek škůdců v EU. Tým může také poskytnout sousedním zemím mimo EU naléhavou pomoc a odborné znalosti v případě propuknutí nákazy s cílem zabránit pronikání škodlivých rostlinných škůdců do EU.

Revidované nařízení dále snižuje administrativní zátěž příslušných orgánů tím, že prodlužuje dobu trvání jejich víceletých programů zjišťování . Ty budou nově pokrývat období pěti až deseti let namísto současných pěti až sedmi let. Aby bylo zajištěno včasné odhalení škůdců, jsou tyto programy revidovány a v případě potřeby aktualizovány, aby bylo možné účinně reagovat na fytosanitární situaci.

Zvýšená digitalizace rovněž sníží byrokracii pro operátory i vnitrostátní orgány.

Další kroky

Dnešní formální přijetí představuje poslední krok v řádném legislativním postupu.

Nařízení bude nyní podepsáno a zveřejněno v Úředním věstníku EU. Vstoupí v platnost 20. den po zveřejnění.

Pozadí

Rostlinolékařský zákon (nařízení 2016/2031) je základním právním rámcem pro rostlinolékařskou politiku EU. Jeho cílem je zabránit pronikání a šíření nových škůdců rostlin (tzv. „karanténní škůdci Unie“) a chránit před škůdci, kteří se již v EU vyskytují („regulovaní nekaranténní škůdci“). Vstoupila v platnost dne 14. prosince 2019.

Komise předložila svůj návrh na revizi stávajících pravidel dne 17. října 2023 s ohledem na zkušenosti získané provozovateli při provádění rostlinolékařského zákona.

Dva spoluzákonodárci, Rada a Evropský parlament, dosáhli dohody o konečném znění revidovaného nařízení dne 5. března 2024.