Dánsko přemění 15 % zemědělské půdy na lesy, aby snížilo používání hnojiv, Nový Zéland upustil od záměru danit CO2

Dánsko má přemět15 % své zemědělské půdy na lesy a přírodní stanoviště ve snaze snížit používání hnojiv. Jako jeden z důvodů uvádí vážné vyčerpání kyslíku v dánských vodách a také ztrátu mořského života, uvedli zákonodárci.
Dánsko, které patří mezi zemědělsky nejintenzivněji zaměřené země na světě s téměř dvěma třetinami svého území obhospodařovaného zemědělstvím, vyčlenilo 43 miliard dánských korun (147,92 miliard českých korun při kurzu 1 DKK = 3,44 CZK.) na získání půdy od farmářů během příštích dvou desetiletí.
Kromě toho, Dánsko jako první země, která uvalí uhlíkovou daň na zemědělství* , zároveň plánuje severská země během následujících 20 let vysadit na zemědělské půdě miliardu stromů, dle dohody o zelené tripartitě.

Zároveň tato dohoda navrhuje zdanění zemědělců ve výši 300 dánských korun (přibližně 1 000 Kč) za tunu CO₂ v roce 2030, s plánovaným zvýšením na 750 korun (přibližně 2 500 Kč) do roku 2035.

Zemědělci budou mít nárok na daňový odpočet ve výši 60 %, což znamená, že skutečné náklady na tunu budou začínat na 120 korunách (přibližně 400 Kč) a do roku 2035 se zvýší na 300 korun (přibližně 1 000 Kč). K dispozici budou také dotace na podporu úprav v provozu farmy.

Ministryně Stephanie Loseová uvedla, že daň by mohla v roce 2030 zvýšit náklady o 2 dánské koruny (přibližně 7 Kč) za kilogram mletého hovězího masa. Mleté hovězí se v dánských diskontech prodává od zhruba 70 dánských korun (přibližně 230 Kč) za kilogram.

Nový Zéland zrušil plány na zavedení podobné daně po kritice ze strany farmářů.

Jednání započali v červnu mezi zemědělci, průmyslem, odbory a ekologickými skupinami.
Dánští farmáři vědí, že klimatické cíle země je prakticky donutí snížit produkci a omezí se tak i pracovní místa, ale uvedli, že kompromis jim umožní zachovat alespoň část jejich podnikání.
Více na:

O Zelené tripartitě
Tripartitu ustavil v prosinci 2023 tehdejší předseda Venstre Jakob Ellemann-Jensen po vášnivé vnitrostranické debatě o emisním poplatku v zemědělství.

Tripartita měla za úkol vyjednat daň, která by řešila fakt, že dánské zemědělství nesnížilo emise skleníkových plynů více než deset let.

Kromě toho bylo pověřeno navrhovat různá opatření k lepšímu hospodaření s půdou, přírodou a zdroji pitné vody v zemi.

Zelená tripartita se skládá z vlády zastoupené několika ministry, zemědělstvím a potravinářstvím, Dánskou asociací pro ochranu přírody, Dánskou potravinářskou federací NNF, Dansk Metal, dánským průmyslem a Národní asociací obcí.

Široká politická koalice za dohodou znamená, že bude trvat mnoho let.

Zdroj: Ministerstvo hospodářství a Komise pro zelenou tripartitu Dánského království.