Zároveň tato dohoda navrhuje zdanění zemědělců ve výši 300 dánských korun (přibližně 1 000 Kč) za tunu CO₂ v roce 2030, s plánovaným zvýšením na 750 korun (přibližně 2 500 Kč) do roku 2035.
Zemědělci budou mít nárok na daňový odpočet ve výši 60 %, což znamená, že skutečné náklady na tunu budou začínat na 120 korunách (přibližně 400 Kč) a do roku 2035 se zvýší na 300 korun (přibližně 1 000 Kč). K dispozici budou také dotace na podporu úprav v provozu farmy.
Ministryně Stephanie Loseová uvedla, že daň by mohla v roce 2030 zvýšit náklady o 2 dánské koruny (přibližně 7 Kč) za kilogram mletého hovězího masa. Mleté hovězí se v dánských diskontech prodává od zhruba 70 dánských korun (přibližně 230 Kč) za kilogram.
Nový Zéland zrušil plány na zavedení podobné daně po kritice ze strany farmářů.
O Zelené tripartitě
Tripartitu ustavil v prosinci 2023 tehdejší předseda Venstre Jakob Ellemann-Jensen po vášnivé vnitrostranické debatě o emisním poplatku v zemědělství.
Tripartita měla za úkol vyjednat daň, která by řešila fakt, že dánské zemědělství nesnížilo emise skleníkových plynů více než deset let.
Kromě toho bylo pověřeno navrhovat různá opatření k lepšímu hospodaření s půdou, přírodou a zdroji pitné vody v zemi.
Zelená tripartita se skládá z vlády zastoupené několika ministry, zemědělstvím a potravinářstvím, Dánskou asociací pro ochranu přírody, Dánskou potravinářskou federací NNF, Dansk Metal, dánským průmyslem a Národní asociací obcí.
Široká politická koalice za dohodou znamená, že bude trvat mnoho let.
Zdroj: Ministerstvo hospodářství a Komise pro zelenou tripartitu Dánského království.