Při nedávném projevu vznesl ministr Sonny Perdue zásadní výhrady proti evropské strategii pro udržitelnou zemědělskou a potravinářskou výrobu Farm to Fork (F2F) – Od zemědělce ke spotřebiteli. Z pohledu americké administrativy způsobí navržená opatření nekonkurenceschopnost evropské produkce, kterou bude EU řešit bráněním dovozu ze zemí, které nebudou nuceny uplatňovat tak přísné podmínky. Vidí zde paralelu evropského přístupu v oblasti geneticky modifikovaných potravin nebo pesticidů, kde EU uplatňuje striktní pravidla a brání dovozu produkce, která je v USA běžně spotřebitelům k dispozici. S. Perdue nevyloučil případný další spor u Světové obchodní organizace, pokud bude americkému zboží bráněno ve vývozu administrativními překážkami.
EU může oficiálně v rámci odvetných opatření sankcionovat americké vývozy ve výši 4 mld. USD za nedovolené podpory pro Boeing
Spor o dotace pro společnosti Airbus/Boeing vyústil v roce 2019 v odvetná opatření USA a dodatečná cla i na potraviny a zemědělské produkty zejména ze zakládajících zemí společnosti Airbus. V úterý 13. října 2020 vydal arbitr rozhodnutí (dostupné na tomto odkazu), kterým uznává nárok EU na kompenzace vůči USA a zmocňuje EU k zavedení protiopatření ve výši 4. mld USD ročně. Tento krok musí být na žádost EU formálně schválen Orgánem pro řešení sporů WTO (Dispute Settlement Body), což lze očekávat nejdříve 26. října. Během jednání s členskými státy již Evropská komise finalizuje konkrétní seznam produktů, kterých by se sankce mohly dotknout. Na seznamu jsou i položky zemědělsko-potravinářského sektoru. S tímto vědomím apelují některé asociace dovozců v USA (např. NABI – Národní asociace dovozců nápojů), aby obě strany upustily od vzájemné eskalace celních překážek a spíše zasedly k jednacímu stolu a pokusily se najít řešení. To by ale americká strana musela suspendovat již zavedená opatření z října 2019 ve výši 7,5 mld. USD.