Státní veterinární správa (SVS) v uplynulých dnech zahájila preventivní monitoring výskytu slintavky a kulhavky (SLAK) u vnímavé volně žijící zvěře ve vybraných honitbách v okresech Břeclav a Hodonín, které se nacházejí v blízkosti slovenských hranic. V žádném z dosud vyšetřených vzorků nebyl zjištěn virus SLAK.
Mezi zvěř vnímavou ke slintavce a kulhavce žijící v tuzemských lesích patří prase divoké, jelen evropský i sika, daněk evropský, srnec obecný, muflon nebo koza bezoárová.
Aktuálně se odebírají vzorky od veškeré ulovené vnímavé zvěře ve sběrném středisku pro zvěřinu v Lanžhotu. Do budoucna SVS nevylučuje rozšíření o další sběrné středisko. Vzorky jsou následně vyšetřovány ve Státním veterinárním ústavu v Olomouci. Jedná se o virologická vyšetření odebraných bukálních stěrů PCR metodou. Zatím byly odebrány vzorky od 31 kusů zvěře (prasata divoká, jeleni, daňci), výsledky vyšetření všech vzorků jsou vyhovující.
Monitoring výskytu viru SLAK u zvěře je dalším preventivním nástrojem, jak případně včas zachytit výskyt nákazy na území ČR a přijmout vhodná opatření bránící dalšímu šíření nákazy.
Již více než dva týdny probíhá také vyšetřování mléka od chovatelů z Jihomoravského kraje. K dnešnímu dni bylo odebráno 261 vzorků mléka z toho 219 vzorků již bylo vyšetřeno, všechny byly vyhovující.
Petr Majer
zástupce tiskového mluvčího SVS