Aktuality nejen z EU

Ukrajina jedná s Čínou o přístupu na trh pro nové kategorie zemědělských produktů

Čínské úřady momentálně vyhodnocují ukrajinské návrhy protokolů pro vývoz drůbeže a volně žijících ryb. V ranějších fázích jsou zároveň protokoly pro hovězí maso, krmiva pro hospodářská zvířata, kukuřici, hrách a pšeničnou mouku, kde zatím probíhá příprava návrhu textů a schvalovací procedury na ukrajinské straně. Podpis vývozních protokolů s Čínou představuje významný krok pro přístup na její masivní trh. Dalšími kroky mohou být schválení veterinárních či fytosanitárních vývozních osvědčení a registrace jednotlivých závodů pro vývoz. Pokud by se Ukrajině podařilo v relativně krátkém časovém horizontu tato jednání dokončit, jednalo by se bezpochyby z čínské strany o velmi silné gesto. Čína zpravidla vyžaduje, aby tyto protokoly byly podepsány na úrovni hlav států, předsedů vlád či ministrů při oficiálních setkáních.

Čína a Nový Zéland povýšili svou bilaterální dohodu o certifikaci organických produktů
Nový Zéland je první zemí, která dosáhla plného uznání své organické certifikace Čínou, díky čemuž se očekává prudký nárůst novozélandských exportů do Číny. Oba státy uzavřely dohodu o ekvivalenci organické certifikace již v roce 2022, její podmínky však byly přísné a vyžadovaly přítomnost čínských úředníků na místě, aby osobně prováděli inspekce. Podle jejího nového znění by měla pro uznání organického statutu novozélandských potravin stačit certifikace místními autoritami. Očekává se, že se touto změnou stane čínský trh přístupnější pro celou řadu menších producentů.

Na srbský pekařský trh vstoupila mexická společnost Grupo Bimbo
Podle informací portálu e-Kapija došlo v těchto dnech k dohodě o prodeji slovinské společnosti Don Don mexické pekařské skupině Grupo Bimbo. Hodnota této akvizice nebyla dosud zveřejněna. Společnost Don Don, která v podstatě ovládá srbský pekařský trh, má mít v budoucnosti vedoucí roli v rozvoji aktivit skupiny Bimbo v oblasti střední a jižní Evropy.
S mexickým kapitálem může Don Don nejen investovat do technologického rozvoje stávajících pekáren, ale zvažují se i další akvizice. Grupo Bimbo tak může výrazně rozšířit svoje aktivity především do zemí střední Evropy, kde byla dosud relativně málo přítomna.
Tyto plány nástupu na trh zemí v srdci Evropy se mohou dotknout i českých pekařských společností, na jejichž trh pravděpodobně brzy vstoupí nový silný hráč. Společnost Don Don doposud působila na trhu Srbska, Slovinska, Slovenska, Chorvatska, Bosny a Hercegoviny, Bulharska, Severní Makedonie, Rumunska, Řecka a Černé Hory. Pekárny mají ve Slovinsku a v Srbsku dokonce své vlastní značky, a to „Tvojih 5 minuta“ a „Pekarna Grosuplje“. V současnosti společnost Don Don zaměstnává ve svých provozovnách celkem 2415 lidí.
Mexická společnost Grupo Bimbo působí ve 35 zemích Severní a Jižní Ameriky, Evropy, Asie a Afriky, kde provozuje 225 pekáren a 1500 prodejních center.

Kanadská zemědělská politika nesplňuje cíle v oblasti zdraví a udržitelnosti
Podle několika akademických pracovníků z Dalhousie University, University of Alberta
a Kwantlen Polytechnic University kanadská zemědělská politika nenaplňuje výzvy 21. století týkající se ochrany životního prostředí a lidského zdraví.
Ve své společné zprávě konstatují, že veřejné prostředky směřují zejména na podporu pěstování rentabilních polních plodin určených k vývozu do třetích zemí nebo krmných plodin pro chov hospodářských zvířat. Negativně hodnotí také i nadále vysoké investice pro produkci potravin s vysokým obsahem nasycených tuků.
To vše je podle nich obzvláště znepokojující vzhledem k nárůstu nemocí souvisejících
s výživou a životním stylem v Kanadě, jako je cukrovka, obezita nebo srdeční choroby.
Zatímco kanadská federální vláda vynakládá velkou část svého zemědělského rozpočtu na řešení negativních důsledků zemědělského hospodaření, existuje podle těchto univerzit větší možnost investovat do preventivních opatření, která podporují zdravější a udržitelnější potravinový systém.
Za nezbytné považují předložení nové vize kanadského zemědělství a potravinářství, která propojí cíle v oblasti lidského zdraví a životního prostředí s udržitelným stravováním a prosperujícím rodinným zemědělstvím. V této souvislosti připomínají koncept nazvaný Resetting the Table: A People’s Food Policy for Canada, který předložila kanadská nevládní organizace Food Secure Canada v roce 2011. Mezi klíčové prvky patřila podpora regionálních potravin, ekologického zemědělství nebo vytvoření programů školního stravování.
Zásadním faktorem při diskuzi o novém kanadském zemědělství je podle nich zapojení federálních úřadů, nevládních organizací nebo zájmových svazů a asociací, a to nejenom ze zemědělského a potravinářského sektoru, ale i z odvětví životního prostředí a lidského zdraví.
Zdroj: Alberta Farmer express

Japonsko vypracuje kritéria pro cenotvorbu u některých potravin
Japonské ministerstvo zemědělství dle zprávy místní zpravodajské stanice NHK hodlá
vypracovat vodítka pro prodejce potravin a zemědělských produktů, jež by obsahovala standardy pro promítání nákladů zemědělské produkce, včetně ceny vstupů, do konečných cen, a to zejména pokud se jedná o rýži a zeleninu. Dle zveřejněné zprávy hodlá sestavit panel odborníků, kteří mají tato doporučení vypracovat.
Plán na stanovení jasných standardů cenotvorby potravinářských produktů přichází v době, kdy rovněž Japonsko zasáhl prudký nárůst nákladů na hnojiva, palivo a pracovní sílu v rámci celého výrobního řetězce. Od pěstování po zajišťování dodávek zemědělské produkce.
Současně ale v zemi neexistují kritéria, jež by korigovala promítání těchto vyšších nákladů do konečných cen. V zemi došlo v posledních týdnech k bezprecedentnímu zdražení některých potravin a zemědělských produktů, přičemž tento vývoj vyvolal mezi spotřebiteli značné znepokojení.
Expertní panel má proto prozkoumat současný systém obchodování a proces tvorby cen v tomto segmentu produktů a navrhnout opatření k jejich zlepšení.
Vedle rýže a zeleniny se má skupina odborníků rovněž zaměřit na mléko a tofu a další
produkty z nich, u nichž jednak došlo ke skokovému zdražení, zároveň jsou ale často předmětem nejrůznějších slevových či jinak zvýhodněných prodejních akcí v supermarketech.

Polský výrobce traktorů Ursus prodán ukrajinskému podnikateli
Kultovní polský výrobce traktorů Ursus, který vyhlásil bankrot, byl prodán ukrajinskému podnikateli.
Společnost byla spolu s továrnami, dokumentací a dalšími aktivy zakoupena za 74 milionů PLN (17 milionů EUR) při třetím pokusu o nalezení kupce, jak uvádí soukromá televize Radio Zet. Po dvou neúspěšných pokusech byl Ursus nakonec prodán během třetí aukce.
Zpočátku se restrukturalizační firma pokusila společnost prodat za 125 milionů PLN, poté snížila cenu na 99 milionů PLN, a nakonec zajistila obchod za 74 milionů PLN. Prodej zahrnoval značku, tři továrny v Lublinu, Dobre Miasto a Biedaszki Małe, jakož i doprovodnou dokumentaci, materiály a strojní práva, jak uvádí farmer.pl.
Novým majitelem je společnost M.I. Crow sp. z o.o., která byla založena ve Varšavě teprve před několika měsíci a kterou vlastní podnikatel z Kyjeva.

Ukrajina – Africký mor prasat (AMP)
Podle předběžných informací Ministerstva agrární politiky a potravin Ukrajiny přijdou chovatelé prasat na Ukrajině do konce roku 2024 o 30 % zvířat, tj. o 1,5 milionu prasat z celkového počtu 4,9 milionu.
Problémem Ukrajiny je skutečnost, že některé chovy prasat nehlásí ohniska AMP a sami likvidují nemocná prasata, aniž by o tom informovaly Státní veterinární službu. Údaje Státního statistického úřadu o chovu prasat jsou tak irelevantní a neodpovídají skutečným stavům hospodářských zvířat na Ukrajině. Obchodní ztráty s v důsledku nákazy AMP se v roce 2024 odhadují na 11,7 miliardy UAH (1 UAH = 0,60 CZK).

Ve Francii se začalo mluvit o návrhu zákazu dovozu ukrajinského cukru 

Poslanci pravicově populistické strany Národní sdružení požadují od francouzské vlády stanovisko a jasný komentář, k podle jejich názoru škodlivému dopadu dovozu ukrajinského cukru a cukrové řepy do EU, zejména do Francie. Důvodem vzneseného požadavku je skutečnost, že na Ukrajině je povoleno používat 29 různých insekticidů, herbicidů a fungicidů, které jsou v Evropské unii zakázány.

Zdroj: Ministerstvo agrární politiky a potravin UA

Pokles produkce ryb v Kazachstánu
Produkce ryb v Kazachstánu klesá, informoval o tom ve své zprávě kazašský Statistický úřad. Produkce čerstvých, chlazených nebo mražených ryb od ledna do září 2024 činila 29,1 tis. tun, což představuje meziroční pokles o 19 %. Další 2 tuny vyrobených produktů tvořili korýši a měkkýši, jejichž objem produkce se v průběhu roku nezměnil.
Pokud jde o produkci vařených či jinak konzervovaných ryb a také kaviáru a jeho náhražek, ta činila ve výše zmíněném období 9,3 tis. tun, což je o 10,5 % méně než ve stejném období roku 2023.
Je nutné podotknout, že rybářský průmysl Kazachstánu není zcela schopen pokrýt potřeby místního trhu. Podle výsledků zveřejněných Statistickým úřadem od ledna do července 2024 dokázaly místní firmy pokryt poptávku pouze z 46,9 %. Týká se to jak zpracovaných a konzervovaných ryb, tak i korýšů a měkkýšů. Kazašská produkce v tomto období klesla o 11,4 % na 31,5 tisíce tun.
Současně poklesl i dovoz, a to o 16,7 % na 35,7 tis. tun. Podíl vývozu činil 15,9 %. Od ledna do července 2024 se podařilo z Kazachstánu vyvézt 10,7 tis. tun výrobků, což je o 25,4 % méně než ve stejném období v roce 2023.
Prodej ryb, korýšů a měkkýšů na tuzemském trhu činil 56,5 tisíc tun, což je o 11,8 % méně ve srovnání s loňským rokem za stejné období.
Zdroj: Золотая рыбка: цены на рыбу и морепродукты выросли на 7%. Производство тем временем на спаде | EnergyProm

 

Podzimní rozpočet Velké Británie z pohledu agro-potravinářství
Britská vláda oznámila detaily nového státního rozpočtu. Mimo jiné má dojít ke zvýšení odvodů zaměstnavatelů na sociální pojištění, zvýšení daně z nealkoholických nápojů s obsahem cukru, z nečepovaných alkoholických nápojů a z tabáku a elektronických cigaret, a naopak ke snížení daně u některých čepovaných alkoholických nápojů. Zároveň v rámci nové hospodářské politiky vlády dojde k navýšení minimální hodinové mzdy, což bude mít mimo jiné dopad na náklad  maloobchodních prodejců potravin. Britská vláda také oznámila snížení 100% slevy na dědické dani u farem a zemědělských nemovitostí v hodnotě nad 1 milion liber na 50 %, které má začít platit od 6. 4. 2026.
V rámci snahy o podporu veřejného zdraví britská vláda zvýší daň z nealkoholických nápojů tak, aby výrobce motivovala ke snižování obsahu cukru (zatím v rozpočtu nejsou uvedena konkrétní procenta; ke zvýšení by mělo dojít od 1. 4. 2025). Ze stejných důvodů se také od 30. 10. 2024 zvýšila daň z tabáku (o inflaci + 2 %). Daň na elektronické cigarety se zvýší až od 1. 10. 2026 a má přispět k přechodu od klasických tabákových produktů k elektronickým cigaretám. Britská vláda se také rozhodla od 1. 2. 2025 zvýšit daň z nečepovaných alkoholických nápojů o inflaci (určovanou každý měsíc indexem maloobchodních cen), což se pochopitelně nesetkalo s pozitivními reakcemi z tohoto odvětví. Ke stejnému datu má skončit také daňové zvýhodnění u vína. Naopak od tohoto data dojde ke snížení daně z čepovaných alkoholických nápojů pod 8,5 % objemu alkoholu, a to o 1,7 %.

Strategické změny ve výsadbě zemědělských plodin v Brazílii kvůli nedostatku dešťů
Výrobci používají monitorovací technologie ke zmírnění ekonomických dopadů nedostatku srážek.
Zhoršující se klimatická situace se ukazuje být pro brazilské zemědělce velmi náročná, a to zejména v letošní sezóně 2024/25. S aktuálním kritickým nedostatkem deště se výsadba v hlavních produkčních regionech Brazílie výrazně zpožďuje. Nedávné údaje poskytnuté Národní společností pro zásobování (Conab) ukazují, že do druhého říjnového týdne bylo oseto pouze 9,1 % plochy určené pro sójové boby. Naproti tomu ve stejném období předchozího roku tato míra činila 19 %.
Navzdory tomuto zpoždění si Conab zachovává optimistický výhled. U sójových bobů se předpokládá nárůst osázené plochy o 2,8 %, což by mělo za následek odhadovanou letošní produkci 166,05 milionů tun, což je oproti loňskému roku nárůst o 12,7 %. Aby se však tyto předpovědi naplnily, mnoho výrobců, kteří čekali, až začne déšť sázet, je nuceno přehodnotit své strategie. Ti, kteří nepoužívají zavlažování, volí suché setí, aby nepropásli termín pro výsadbu. Kvůli nepravidelným srážkám v některých regionech však mnozí zemědělci zcela mění své plánování, uvedla například Victória Corrêa, agronomka a specialistka na udržitelnost.
Tváří v tvář tomuto komplikovanému scénáři se přijetí nových technologií stává pro zemědělce stále více zásadním pro snížení nákladů, které jsou již tak vysoké. Jedná se o různé aplikace a řešení pro chytré zemědělství, které umožňují georeferenční monitorování v terénu, analýzu dat v reálném čase a automatické generování pracovních příkazů a plánování sklizně. Zemědělci, kteří čelí nedostatku deště, tak mohou během dnů sledovat klíčení rostlin a posuzovat, zda je potřeba znovu vysadit. Tento aspekt je zásadní, protože náklady na opětovnou výsadbu jsou velmi vysoké a často nerealizovatelné. Příležitosti pro firmy, které tato řešení nabízejí, jsou obrovské a mezi brazilskými zemědělci je stále více jasné, že se bez nich již teď neobejdou.
Zdroj: portaldoagronegocio.com.br