Obchodování se zástavem letos začne zřejmě dřív

 

Vysoké teploty a extrémní nedostatek srážek na většině území ČR pokračují, a tak mnoho chovatelů hospodařících na trvalých travních porostech vážně zvažuje časnější odstav telat a jejich dřívější prodej. Podle aktuálních informací se zatím jeví situace na trhu dobře, zájem z turecké strany trvá a nabízené ceny jsou podobné jako v minulých letech (býci do 240 kg ≥ 80 Kč/kg). Za prvních 6 měsíců letošního roku do Turecka putovalo již téměř 30 tisíc zvířat, většina z nich však byla dojených plemen. Před nadcházející prodejní sezónou opět připomínáme chovatelům možnost využít ke sledování cen zástavového skotu naší aplikaci MaSkot. 

Jednou z funkcionalit aplikace MaSkot je sledování cen zástavu. Úspěch a praktická využitelnost této služby je však založena na ochotě sdílení dat mezi chovateli. Pokud nebude tento princip fungovat, nemůže plnohodnotně fungovat ani aplikace. Těm, kteří se do systému v minulosti zapojili aktivně tím, že se s ostatními chovateli podělili o to, za jaké ceny se jim podařilo zrealizovat prodej zástavového skotu, velmi děkujeme. Pevně věříme, že aktuální přehled cen a možnost jejich filtrování dle nejrůznějších kritérií může být dobrým vodítkem pro ostatní chovatele, kteří svůj prodej teprve připravují.

Pokud jste zástav už prodali a ceny ještě nenahlásili, buďte solidární a podělte se s ostatními chovateli i Vy – pomáháte tím vzájemně sami sobě. Bez těchto dat tato služba nikdy nebude plnohodnotně fungovat! Vámi poskytnutá data jsou anonymní a vidíte je pouze Vy – všichni ostatní uživatelé mohou zobrazit pouze výsledky bez konkrétních jmen chovatelů, které jsou zprůměrovány.

Webová aplikace MaSkot, která kromě sledování cen zástavu také slouží ČSCHMS k vyhlašování obchodních poptávek a jako evidence členů, je přístupná všem registrovaným uživatelům na adrese www.cschms.cz/maskot. Aplikaci mohou využívat i nečlenové svazu, členové ČSCHMS však mají vždy při vyřizování obchodních nabídek přednost. Pokud ještě přístupové údaje nemáte, stačí se zaregistrovat. Ihned po schválení vaší registrace můžete aplikaci začít plně využívat.

Zdroj: ČSCHMS
Autor: Kamil Malát, DiS.