Zhodnocení roku 2015 a odhad stavu roku nadcházejícího předsedou ČMSZP panem Ing. Františkem Winterem

Jak byste zhodnotil letošní rok?

 

Rok 2015 nebyl ničím jiný, než roky předešlé. Trošku hekticky jsme vstupovali do nového plánovacího období a pro mnohé zemědělce to byl tak trochu vstup do neznáma, ale díky obětavosti pracovníků SZIF zejména na regionálních pracovištích a ostatních orgánů státní správy se nakonec vše včas zvládlo. I přes problémy se suchem jsem přesvědčen, že většina zemědělců byla nakonec s úrodou v produkčních oblastech spokojena.

Velmi podobné to bylo i v LFA oblastech, i když kdo nezvládl udělat krmení z první seče, tak to v té druhé díky suchu již nedohnal. A nakonec i první výzva z operačního programu PRV, pro kterou byla díky ministerstvu zemědělství navýšena původní štědrá alokace o další 2,3 mld. Kč, se setkala s velkým zájmem.

Zdálo by se, že to byl normální, běžně úspěšný rok pro české zemědělce, i když zdaleka nebude dosaženo tak výrazného zisku jako v rekordním roce 2014. Na složitou situaci v chovu prasat, dojných krav a pěstování cukrovky si zemědělci začínají pomalu zvykat a slibovaná podpora ze strany ministerstva zemědělství se projeví až příštím roce. Až teprve samý závěr tohoto roku přinesl pro zemědělce hospodařící v horských a podhorských oblastech velké překvapení a rozčarování v podobě snížení sazeb téměř o 40%.

Nejvíce budou postiženi zemědělci hospodařící celou svojí obhospodařovanou výměrou na trvalých travních porostech. Ti nejvíce pocítí razantní snížení plateb směrujících do oblastí LFA, způsobené změnou výplaty podpor rozšířením i na ornou půdu. Všichni zemědělci pak pocítí i snížení platby na plochu v kombinaci s greeningem, která meziročně poklesne zhruba o 500,00 Kč na hektar. I tak jejich výše okolo pěti a půl tisíce korun prokazatelně zvýšila tlak vlastníků půdy na zvyšování pachtovného, které nezřídka dosahuje již výše přímých plateb a to i v méně produkčních horských a podhorských oblastech. To všechno i s dalšími změnami ve výplatě dotací znamená v rámci jednotné žádosti meziroční pokles příjmů o 7 mld. Kč.

Náš svaz již při projednávání nastavení jednotlivých dotačních titulů na tyto skutečnosti poukazoval a navrhoval přesun finančních prostředků ve výši 15% z přímých plateb do druhého pilíře PRV, zejména na podporu živočišné výroby v LFA oblastech. Tento návrh však nebyl akceptován.

 

předseda Ing. František Winter

 

Co podle vás přinese rok 2016 pro agropotravinářský komplex?

 

Nepředpokládám, že rok 2016 přinese nějaké významné změny pro agropotravinářský komplex. Návrhy vládních nařízení k jednotlivých druhům podpor neobsahují žádné převratné novinky, spíše odstraňují některé nedostatky, které byly zjištěny při kontrolách v letošním roce. Proto považuji za potřebné se po podrobné ekonomické analýze dopadů dotační politiky státu v roce 2015 zaměřit na změny, ke kterým může Česká republika přistoupit od roku 2018. I nadále bude prioritou našeho svazu podpora živočišné výroby v horských a podhorských oblastech.

Můžeme doufat, že se začne stabilizovat a obracet k lepšímu sektor výroby mléka, kde již druhý rok dochází k trvalému snižování výkupní ceny. Obdobně je na tom dlouhodobě ztrátový chov prasat, v letošním roce i pěstování cukrovky, kde asi také k výraznějšímu obratu nedojde. Jako pozitivum do nového roku vnímáme snahu prosadit zelenou naftu i do živočišné výroby, rozšíření programů PGRLF i na poskytování úvěrů do zemědělské prvovýroby a deklarovanou podporu živočišné výroby. Negativně je zemědělskou veřejností přijímáno zvyšování administrativní zátěže formou kontrolního hlášení DPH. Celkově je možné konstatovat, že i nadcházející nový rok 2016 se pravděpodobně nijak nebude odlišovat od let předcházejících.